Teknoloji

3dfx Ekran Kartı ve Hikayesi

3dfx ekran kartı, grafik kartı dünyasına büyük yenilikler sunan bir şirket. Bu şirketin başarılı olmamasının arkasında yatan sebepleri paylaşacağız.

Günümüzün en popüler ekran kartı firmaları arasında NVIDIA ve AMD yer alsa da Intel de son zamanlarda harici ekran kartı piyasasında yer edinmeye başlamış bir marka. Tabii şu anda piyasada en etkili modelleri NVIDIA sunuyor. Ardından AMD ve sonrasında Intel geliyor. Intel’in ekran kartı pazarında iyi bir konumda olmasının nedeni dahili ekran kartları olmakta. Firma, CPU satarken entegre GPU’lara da yer verebiliyor. Bu markaların yanı sıra 90’lı yılların etkili firmaları arasında 3dfx yer almaktaydı.

Başlıklar

3dfx Ekran Kartı

3dfx, 1994 yılında kurulan bir şirket. Kurulduğu dönemden bu yana pek çok ekran kartı modelini piyasaya sunan firma, çeşitli yeniliklere de imza attı. Yaşanan finansal kriz sebebiyle 3dfx, 2002 yılında feshedildi. Ayrıca şu bilgiyi de verelim ki firmanın bazı varlıkları o dönemde yükselişe geçen NVIDIA tarafından satın alınmıştı.

Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan San Jose’de bulunan 3dfx firmasının her ne kadar güzel başarılara imza atsa da iflas etmesine neden olan en önemli olay aldığı bazı kararlar ve kendini tekrar etmesi oldu. Rakipler, yeni teknolojilere odaklanırken 3dfx şirketinin yerinde sayması, şirketin zayıflamasını sağladı.

3dfx ekran kartı

3dfx Ekran Kartının Hikayesi

90’lı yıllar, ekran kartı dünyasının oldukça aktif olduğu ve günümüze göre daha renkli olarak geçtiği bir dönem. Bu dönemde günümüzdeki gibi birkaç ekran kartı markası değil daha fazla ekran kartı markası bulunuyordu. Ayrıca fanların olmadığı bu devirde 3D ve 3D hızlandırıcılar da ayrı olarak satılıyordu. Yani 3 boyutlu oyun oynamak için anakartlara hem 2D hem de 3D hızlandırıcı takılması lazımdı. 2D hızlandırıcılar her ne kadar ucuz olsa da 3D hızlandırıcılar oldukça pahalıydı.

Önerilen Yazı:  Facebook Profil Resmi Büyütme: Adım Adım Kılavuz

1994 yılında kurulan 3dfx, böyle bir piyasada daha uygun fiyata 3dfx ekran kartı satmak için üretim yapmaya başladı. 1996 yılında ilk ekran kartına yer veren firma, Voodoo ekran kartları ile piyasada çığır açmıştı. Ekran kartı hem 2D hem 3D hızlandırıcı olarak kullanılırken aynı zamanda daha uygun fiyata sahipti. Oyunlardaki görüntü kalitesini de iyileştiren ekran kartı, bu özellikleri ile birlikte ön planda yer almaya başlarken bazı oyun yapımcıları, oyun diskleri üzerine 3dfx ekran kartlarını desteklediğine dair logo koymaya başlamıştı. Ekran kartı, kısa süre içerisinde bu kadar popüler hale gelmişti.

Şirket, harika olanakların yanı sıra yeni ekran kartı modelleri ile daha iyi hız ve daha yüksek belleklere de yer vermeye başladı. 3dfx ile beraber çoklu ekran kartı kullanımı da bir başka önemli yenilikti. Tabii o zamanlar birden fazla ekran kartı kullanmak çözünürlüğü arttırıyordu. Yani günümüzdeki gibi performansı yükseltmek için kullanılmıyordu.

3dfx ekran kartı piyasasına önemli şekilde yön vermişti. Yeni ekran kartları da buna uygun bir şekilde geliştirilirken bazı firmalar, daha iyi teknolojiler ortaya koymaya çalıştı. 90’lı yılların sonuna doğru şirket, bir karar alarak ASUS ve MSI gibi firmalara çip dağıtmaktan vazgeçti ve kendi ekran kartlarını kendi dağıtma kararı aldı.

Alınan bu karar ile beraber 3dfx, çöküş dönemine resmî olarak girmiş oldu. NVIDIA ise bu zamanlarda yükselmeye başlayan bir marka haline geldi. 3dfx, bu durumdan dolayı çöküşe geçerken bunun yanı sıra yenilikler yapmaması da oyuncuların eleştirmiş olduğu bir durum haline geldi. 2002 yılında resmî olarak iflas eden 3dfx, NVIDIA’ya satıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu