Javascript

AJAX Özellikleri ve Kullanım Alanları

AJAX özellikleri ve kullanım alanları ile bilinmesi gereken bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Gelin AJAX’ı sizler için anlatalım.

Günümüzün en popüler yazılım dillerinden birisi olan JavaScript, pek çok olanağı ile geliştiricilerin harika şeyler yapmasına izin veriyor. Örneğin JS kullanarak güzel bir web uygulaması geliştirmek mümkün. Masaüstü uygulaması veya mobil uygulama ile yapılabilecek pek çok olanak web uygulamalarında JS ile mümkün hale geliyor. AJAX, bu alanda önemli bir yere sahip.

Başlıklar

AJAX Özellikleri

AJAX, JavaScript kullanırken farklı kaynaktan veri gönderip almaya yarayan bir sistem sunuyor. AJAX’ın en büyük avantajı sayfa yenilenmeden veriyi çekmek olmaktadır. Örneğin bir sohbet sistemi düşünün. Sohbet ederken karşı tarafa mesaj gönderildiğinde sayfa yenilenmez. Mesaj doğrudan karşıya gider. Bunu sağlayan sistemlerden birisi AJAX olarak bizlerin karşısında yer alıyor.

AJAX özellikleri

AJAX’ın en önemli özelliği JS bilgisi olan birinin birkaç dakikada sistemi kavraması. Çünkü AJAX kütüphanesi, birkaç fonksiyondan oluşuyor. Bunlardan en önemlisi veri gönderme ve sonuçlandığında veriyi çekme. Veri gönderme, istenilen sayfaya POST veya GET metodu ile veri göndermeyi sağlar. O sayfada veriler işlendikten ve dönen veri hazır hale geldikten sonra veri çekme fonksiyonu kullanılır.

AJAX özellikleri çeşitli kaynaklardan veri çekmenin mümkün olması yer alıyor. Kullanıcı isterse herhangi bir veri göndermeden sayfadaki verileri çekmek için de bu sistemden faydalanabilir. Örneğin XML, PHP veya farklı sayfalarda veriler çekilecekse bu şekilde de kullanım sağlanabiliyor. Örneğin forumdaki son konuları çekmek için belirli kaynaktan veri çekme olanağı mevcut.

AJAX Kullanım Alanları

AJAX, pek çok alanda kullanımı mümkün olan bir sistem. Bunlardan birisi az önce de bahsettiğimiz gibi sohbet sitesi olmakta. Sohbet sitesi sayesinde web sayfası yenilenmeden mesaj göndermek ve mesajları almak imkanlı hale geliyor.

Önerilen Yazı:  JavaScript Programlama Dili ve Özellikleri

AJAX özellikleri dışında kullanım alanları da bilinmeli. Bir diğer kullanım alanı PHP tabanlı bir oyun olarak açıklanabilir. PHP dışında ASP için de aynı şey geçerli. Örneğin web tabanlı oyunlarda sayfa yenilenmeden verilerin güncellenmesi için bu sistemden veya benzer yapılardan yararlanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu