Püf Noktalar

Asgari Ücret ile Geçinme Tavsiyeleri

Asgari ücret, ülkede pek çok vatandaşın yararlandığı bir miktar. Bundan dolayı asgari ücret ile geçinme de önemli bir mesele olmakta.

Asgari ücret, bir ülkenin çalışanlar için ödenmesi gereken en düşük maaşı belirleyen bir unsur. Çalışanlar, bu maaşın altında ücret alamaz. Asgari ücretin dışında daha yüksek maaş verilebilir. Ülkemize baktığımızda bazı vatandaşlar asgari ücretin yeterli olduğunu görüyor. Bazıları da daha yüksek maaşların dağıtılması gerektiğini savunuyor. Mevcut asgari ücretle geçinmek için bazı tüyolar vermek istiyoruz.

Başlıklar

Asgari Ücretin Düşük Olmasının Nedenleri

Öncelikle asgari ücretin neden minimal düzeyde arttırıldığını ifade edelim. Bunun sebepleri arasında işçi maliyetleri yer alıyor. Eğer asgari ücret artış yaşarsa personellere daha çok maaş verilecek. Bu durum firmaları zorlayabilir. Hatta bazı firmaların yeterli kâra ulaşmadıkları durumda personel çıkartmasına dahi neden olabilir.

Bir diğer sebep olarak enflasyon gösterilebilir. Sizlere asgari ücret ile geçinme öncesinde bunun hakkında da birkaç bilgi verelim. Örneğin 5.000 lira olan asgari ücretin 10.000 lira olduğunu düşünelim. Bu doğrultuda personeller, %100 daha fazla maaş vermek zorunda kalacak. Eğer piyasada yeterli para bulunmuyor ise yeni paralar tedavüle girecek. Bu durum, para miktarını arttıracağı için paranın değeri düşecek ve enflasyonu tetikleyecek. Bu şekilde birçok ürüne zam gelecek.

Özetle asgari ücretin arttırılmasında en doğru oran belirtilmeli. Asgari ücreti arttırmakla beraber bazı finansal problemlerin de giderilmesi gerekir ki alım gücünde yükselme meydana gelsin.

Asgari Ücret ile Geçinme

Asgari ücret ile geçinirken yapılması gereken hususlardan birisi hesap kitap işine girmek. Aylık düzende maaşın nerelere gideceği hesaplanmalı ve buna göre en uygun plan yapılmalı. Maaşı aldıktan sonra hesap yapmak, bir sonraki maaş dönemine kadar rahat etmeyi mümkün kılar ve paranın daha verimli harcanmasını sağlar.

20221123 3

Asgari ücret ile geçinme tavsiyeleri arasında kiralardan da söz etmek lazım. Ev sahibi olmayanlar kira ödediği için kiraya ciddi paralar aktarıyor olabilir. Bu durumda önerimiz fiyat performans ürünü daireleri incelemek. Genel bir araştırma yapmak ve en kaliteli evi en uygun fiyattan almak gerekiyor. Eğer çevrede yoksa daha ucuz şehirler veya ilçeler tercih edilebilir. Bu şekilde kira masrafı düşürülebilir.

Önerilen Yazı:  İstediğiniz Teknolojik Ürünü Tamir Edin

Asgari ücrette en çok yapılan harcamalar arasında gıda harcamaları yer alıyor. Gıda masrafı ile ilgili olarak şunlardan söz edilmeli. Eğer para yetmiyor ise mümkün oldukça ucuz gıdalar alınmalı. Tabii ucuz gıda alırken sağlıklı olanları seçmek gerekiyor. Ülkemizde pek çok ucuzluk mağazası bulunuyor. Bu mağazalar arasında müşterilerin en çok beğendiği ve kaliteli bulduğu ucuz ürünler tercih edilebilir.

İnsanların asgari ücret ile geçinme amacıyla uygulaması gerektiği bir diğer şey daha az tüketim sergilemek. Bir insanın günlük alması gerektiği kalori miktarı kişiden kişiye değişmekle beraber yaklaşık 2.000 kalori. Bu kaloriye kadar besin tüketimi yapmak ve faydalı şeyler tüketmek gıda masrafını ciddi oranda düşürebiliyor. Ayrıca dışarıdan beslenmek isteniyor ise en uygun ve kaliteli restoranlar seçilmeli.

Biraz da ev ekonomisinden söz etmiş olalım. Evde tasarrufa büyük önem gösterilmeli. Elektrik, su ve doğalgaz gibi pek çok şeyin verimli kullanılması büyük ayrıcalıklar sağlayabiliyor. Örneğin kullanılmayan cihazları kapatmak veya tarifeli sistemlerde bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi ürünleri gece çalıştırmak örnek gösterilebilir.

Özetle asgari ücret ile geçinme amacıyla yapılması gereken pek çok şey var. Temelde tasarruf yapmak ve uygun fiyatlı ürün ve hizmetlerden yararlanmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu