Sağlık

Bağırsak Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Bağırsaklar vücuttaki birçok sistem ile doğrudan ilişkilidir. Bağırsaklarda yaşanan sorunlar her zaman sindirim sistemi kaynaklı olmaz. Başka immün sistem olmak üzere birçok sistemdeki sorun kendisini bağırsaklarda gösterebilir. Bağırsaklarda yaşanan sorunlar kişinin kas ve eklem yapılarını olumsuz etkileyebildiği gibi ruhsal açıdan da zor bir dönemden geçmesine sebep olacaktır. Sıklıkla görülen bağırsak sendromu da bu sorunlardan bir tanesidir.

Tıptaki kısaltmasıyla İBS ya da bağırsak sendromu nedir sorusunun cevabı oldukça anlaşılır bir şekilde verilebilir. Kişinin herhangi bir patolojik rahatsızlığı olmamasına rağmen bağırsak alışkanlıklarında değişikliklerin yaşanması ya da dışkılama sonrasında ortadan kalkan karın ağrıları hissetmesi durumu kısaca bağırsak sendromu olarak isimlendirilmektedir.

Başlıklar

Bağırsak Sendromu Belirtileri Neler?

Aslına bakılırsa bağırsak sendromu nedir sorusunun yanıtını verirken bu rahatsızlığın belirtilerinden de bahsetmiş olduk. Bu rahatsızlık kendisini birçok farklı şekilde gösterebilir. Ancak bu belirtiler farklı hastalıklarla da ortak olduğundan direkt olarak bu rahatsızlığın tanısının konması zordur. En sık görülen bağırsak sendromu belirtileri;

  • Bağırsak alışkanlıklarının değişimi,
  • Kronik yorgunluk şikâyetleri,
  • Psikiyatrik hastalıklar,
  • Sindirim sisteminde farklı sorunların ortaya çıkmaya başlaması, şeklinde sıralanabilmektedir.
Bağırsak Sendromu

Bağırsak sendromu yaşana kişilerde belirtilerin yalnızca bir tanesi görülebildiği gibi belirtilerin beraber görülmesi de söz konusu olan bir durumdur. Doğru tanı için uzman doktor görüşüne başvurulması ve sonrasında tedavi aşamasına geçilmesi en doğru seçenek olacaktır.

Bağırsak Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak sendromu tedavisinde en önemli etmen beslenme düzenidir. Cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılan bir rahatsızlık değildir. Her zaman kişinin beslenme düzenine dikkat etmesi şarttır. İlk olarak bu sendromu tetikleyen besinlerin belirlenmesi gerekir ve ardından bu besinler beslenme listelerinden çıkarılarak hastaların hayat kalitesi arttırılır.

Hastalar bağırsak sendromu nedir sorusunun yanıtını aldıktan sonra hemen tedavi yollarını ararlar. Tedavinin ömür boyu devam edeceğinin bilinmesi gerekir. Eğer bu sendrom kişilerde kabızlık sorunu yaratıyorsa daha fazla lifli gıdaların tüketilmesi şattır. Tedavi için en doğru adım uzman bir diyetisyene giderek beslenme listelerinin oluşturulması ve yaşam şeklinin bu listelere göre düzenlenmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu