Sağlık

C Vitamininin Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli ayrıcalıklara sahip olan C vitamininin faydaları bilinmesi gerekiyor. Bu yazıda C vitamininden söz edeceğiz.

Bundan yüz yıllar önce insanlar, besinler hakkında yeterince bilgi sahibi değildi. Örneğin vitaminler insanlar tarafından bilinmiyordu. C vitamininin bile 1900’lü yıllardan sonra keşfedildiğini düşünürsek bilimin yakın zamanda ne kadar çok geliştiği ortaya çıkıyor. Eski insanlar daha doğal beslenmiş olsa da buna rağmen gelişmeyen tıp ve insanların tam olarak nasıl besleneceğini bilmemesi erken yaşta ölümü getiriyordu. Eski dönemlerde 50 yaşa kadar ölüm normal kabul edilirken günümüzde ölüm yaşı 80’in üzerine çıkıyor. Bunun en önemli nedenleri arasında tıbbın gelişmesi yer alıyor.

Başlıklar

Güçlü Antioksidan: Vitamin C

C vitamini veya bir diğer ismiyle askorbik asit, antioksidan olarak yer alıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen bu vitaminin aslında daha pek çok faydası bulunmakta. 1907 yılında başlayan çalışmalar ile beraber C vitaminin önemi daha çok anlaşıldı ve günümüze kadar bu alanda çeşitli araştırmalar yapılmış oldu. Yapılan araştırmalar sonucunda bu vitaminin oldukça önemli bir vitamin olduğu ortaya çıktı. 6 karbon, 8 hidrojen ve 6 oksijen atomundan oluşan C vitamini 189 derecede eriyor ve 192 derecede bozunuyor.

C vitamininin faydaları konusuna değinmeden önce biraz daha bilgi verelim. 100 gram suda 33 gram çözünürlüğe sahip bu vitamin etanolde 2 gram, gliserinde 1 gram olarak çözünüyor. Bir yetişkinin günlük alması gerektiği C vitamini miktarı 75 miligram olarak ifade ediliyor. C vitamini bulunan besinler arasında kuşburnu, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, biber, çilek, portakal, limon ve kivi gibi birçok besin yer alıyor.

C vitamininin yapraklı yiyeceklerde bolca bulunmasının nedeni bitkilerin C vitamini üretebiliyor olması. Bitkiler, kendilerini korumak için glukozdan C vitamini üreterek bağışıklık sistemini güçlü tutmaya gayret gösteriyor. İnsanlar, C vitamini üretemedikleri için bu besinleri tüketmek zorunda.

Önerilen Yazı:  Proteinin Faydaları

C Vitamininin Faydaları

C Vitamininin Faydaları

C vitamininin sunduğu birçok fayda bulunuyor. Bunlardan birisi yaraları iyileştirmede etkili olması. C vitamini, vücut dokusuna destek veren bir madde. Kolajenin üretilmesinde ve alyuvarların işlenmesinde önemli yararları bulunan C vitamini, bu sayede açık yaraların da hızlı bir şekilde kapanmasına yardımcı oluyor. Bu vitaminin eksikliğinde yaralar, daha geç kapanıyor.

Bu vitaminin ortaya koyduğu bir diğer fayda kas ağrılarını önlüyor oluşu. Özellikle yoğun spor yapan kişiler, kas ağrıları ile aralıklarla karşılaşabilir fakat askorbik asit tüketimini yüksek tutmak, sporcuların kas ağrıları ile daha az karşılaşmasında etkili oluyor. Kısaca vitaminin kas ağrılarını da azalttığı bilinen bir gerçek.

C vitamininin faydaları arasında bağışık sistemini güçlendirmesi yer almakta. Bağışıklık sistemi, vücudun dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı verdiği tepki olarak tanımlanabilir. Vücut, mikroplara ve tanınmayan cisimlere karşı önlem alarak hemen işlem gerçekleştirir. Vücutta askorbik asit olduğu takdirde bağışıklık sistemi, gücüne güç katar. Bu da hastalıkların daha kolay önlenmesine yardımcı olur. Vücut, her ne kadar hastalıklara karşı elinden geleni yapsa da vitamin eksikliğinde ciddi seviyede mikrop alımı, ağır hastalık geçirmeye neden olabiliyor.

Askorbik asitin sunduğu bir diğer avantaj aft oluşumunu önlemesi. Aft, ağızda çıkan yaralara verilen isim. Özellikle hasta olunduğunda ortaya çıkan aftlar, C vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabiliyor. Bunun yanı sıra C vitamininin faydaları arasında enerjik hissetmeyi sağlama, diş eti rahatsızlıklarını önleme, ciltte yer alan morlukları giderme, eklem ağrılarını azaltma ve iskorbüt hastalığını önleme gibi yararlar yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu