Teknoloji

ChatGPT Özellikleri ile İnsanları Şaşırtıyor

Son zamanların öne çıkan yapay zekası ChatGPT özellikleri ile insanları şaşırtmayı başaran bir uygulama. Gelin bu uygulamayı yakından inceleyelim.

Pek çok uygulama geliştiriliyor. Bu uygulamalardan birisi de yapay zeka yazılımları olarak yer alıyor. Yapay zeka, son hızıyla gelişmeye devam ederken bu alanda atılan pek çok adım dikkat çekiyor. Bu adımlardan birisi de yapay zeka destekli sohbet botları. Bunlardan birisi olan ChatGPT, sunduğu etkili özellikler ile şimdiye kadar pek çok kişinin ilgisini çekmiş durumda. Bu bot ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Başlıklar

ChatGPT

Dinamik bir yapay zekanın önemli kriterleri arasında makine öğrenimi yer alıyor. Eğer bir bot, öğreniyor ise verileri işleyerek kendini geliştirebilir ve daha başarılı sonuçlar elde edebilir. Bu botlardan birisi olan ChatGPT, bir dil modeli olarak geliştirilmiş durumda.

GPT isimli bir yapıyı kullanarak sohbet etmeyi sağlayan bu bot, dilin yapısını inceleyerek dönüş sağlıyor. GPT, derin öğrenme ile beraber kendini geliştirerek insan gibi konuşmayı hedefleyen bir yapı. ChatGPT de bu yapının üzerine kurulmuş bir bot. Yani bu botun asıl amacı aslında kendini denemek ve ne kadar başarılı olduğunu göstermek.

ChatGPT Özellikleri

Yakın zamanda hayatımıza giren ve verdiği cevaplarla insanları etkisi altına alan ChatGPT, pek çok özelliğe sahip bir bot. Botun etkili özelliklerinden birisi gerçekçi ve akıcı konuşması. Pek çok dili bilen botun bildiği diller arasında Türkçe dili de  yer almakta. Bota Türkçe soru sorulduğunda Türkçe cevap veriyor ve bu cevabı kendisi üretiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi yapay zekanın bu kadar gerçekçi konuşmasını sağlayan şey arka planda derin öğrenme ile gerçekleştirdiği dilin yapısı ile ilgili kaynakları incelemek.

ChatGPT özellikleri

ChatGPT özellikleri arasında kod yazması da yer alıyor. Kullanıcılar, bota istediği programlama dilinde bir istek verebiliyor. Bot, isteğe göre hemen kodu ekrana yazıyor. Ayrıca bu kodların başka yerde bulunmadığını da belirtelim. Çünkü kodlar kullanıcının isteğine göre internette olmayan yani farklı şekillerde üretilebiliyor. Örneğin bot, istenen ifadelere kodda yer verebiliyor. Bu da kodu özgünleştiren bir eylem.

Önerilen Yazı:  Windows 7 Professional Ürün Anahtarı: Aktivasyon ve Yükseltme Rehberi

Yapay zekanın öne çıkan bir diğer özelliğine değinelim. Bot, problem çözme yeteneği de gelişmiş bir yapıda. Örneğin bir sorun yaşıyor iseniz bot, bu problemin çözülmesi için çeşitli önerilerde bulunabilecek güçte. Bununla beraber belirli değişkenlere göre bir formül üretilmesi gerekiyor ise formül üretme konusunda da bot, çeşitli olanaklar sağlıyor. Özetle yapay zekanın problem çözme yeteneği de mevcut.

ChatGPT özellikleri ile birlikte insanları şaşırtmayı başarmış bir uygulama. Yazılımın kullanıcılara sağladığı bir diğer özellik çeşitli soruları çözmesi. İster matematik sorusu olsun ister tarih sorusu olsun ister farklı bir ders olsun bot, bu gibi soruları da hızlı bir şekilde hallediyor. Tabii yapılan bazı testlerde botun hata yapma ihtimalinin de bulunduğunu bahsedelim. Bundan dolayı kusursuz sonuçlar beklenmemeli.

Botun öne çıkan bir diğer özelliği hikaye, destan, şiir, blog yazısı ve haber yazısı gibi metinleri de üretebiliyor olması. Bu özelliği sayesinde kullanıcıların daha çok sevdiği bir yazılım olan ChatGPT, tam olarak başarılı olmasa da düzeltilmesi mümkün yazılara yer veriyor.

Kaliteli yapay zeka botu olan ChatGPT özellikleri arasında hata düzeltme imkanına da yer verilmiş durumda. Yazılım bir kodda, metinde veya herhangi bir şeyde yer alan hatayı tespit ederek çözüm uygulayabiliyor. Bu durum, özellikle yazılımcıların işine yarayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu