Sağlık

D Vitamininin Faydaları

D vitamininin faydaları ile ilgili bilinmesi gereken birçok şey var. Bu konu ile birlikte sizlere D vitamininden söz ediyor olacağız.

D vitamini, günümüzün en önemli vitamin kaynaklarından birisi olarak yer alıyor. D vitamininin görevleri o kadar fazla ki faydaları ile beraber harika olanaklar vaat ediyor. Her gün belirli miktarda alınması gereken bu vitamin, aynı zamanda kalsiferol olarak da tanınıyor.

D Vitamininin Faydaları

D vitamininin sunduğu faydalara geçmeden önce nasıl alındığına değinelim. Bir insan, öncelikle D vitamini içeren besinleri tüketmeli. Vücuda besinler aracılığıyla D vitamini ham maddesi giriyor. Güneşe çıkıldığında ise ham madde, deride işlenerek D vitaminine dönüşüyor. Bu şekilde D vitamininin faydaları görülüyor.

D vitamininin bilinen görevleri ve faydaları oldukça fazla. Bunlardan birisi kasları güçlendirmesi olarak açıklanmalı. Kaslar, vücudun daha dirençli olmasını ve insanların daha iyi iş yapmasını sağlar. Eğer yeterince D vitamini alınmazsa kaslar zayıflamaya başlar ve güçsüzlük ortaya çıkar. Bu durum üşengeçliğe de sebep olur.

D vitamininin faydaları

D vitamininin bir diğer yararı kalp sağlığına iyi gelmesi olarak yer alıyor. Kalp atışını düzenleyerek kalp ritminin güzel bir şekilde atmasını sağlayan bu vitamin, bu olayda da etkili bir besin kaynağı. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren D vitamininin faydaları arasında vücuda kalsiyum alınmasını arttırması da yer alıyor. Vücuttaki D vitamini miktarı arttıkça sindirim sistemi, kalsiyumu daha iyi emiyor. Bu da kemik sağlığı için önemli bir kaynak.

Kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynayan D vitamini, tiroit fonksiyonlarında da kritik görevlere sahip bir besin kaynağı. Bu vitaminin bulunduğu besinler arasında karaciğer, balık, mantar, süt, tereyağı, yumurta, peynir ve balık yağı yer alıyor.

Bir insanın günlük alması gerektiği D vitamini miktarı 200 IU olurken yaş ilerledikçe 600 IU’ya kadar ulaşıyor. Eğer vitamin az tüketilirse diş eti kanaması, kemik kırılması ve bağışıklık sisteminde zayıflık gibi durumlar ile karşılaşılıyor. Fazla alındığında ise mide bulantısı yaparken bunun yanı sıra böbreklere zarar veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu