Filmler-Diziler

Doctor Who İncelemesi

Bu içerikte siz değerli okurlar için Doctor Who incelemesi yapıyor olacağız. Umarız bu yazıyı keyif alarak güzel bir şekilde okursunuz.

Doctor Who, BBC yapımı bilim kurgu filmi. 1963 yılından bu yana yayınlanan yabancı dizi, zamanda yolculuğu konu alarak ilerliyor. 1963 yılında başlayan dizi 1989 yılına kadar 26 sezon sürerken 2005 yılına gelindiğinde dizi, tekrar başlıyor. 2005 yılından bu yana 13 sezon yayınlanan dizinin 1996 yılında çıkan sinema filmi de mevcut.

Dizi ile ilgili ilginç olan olaylardan birisi dizinin eksik bölümlerinin olması. 848 bölüm çekilen dizide 97 eksik bölüm bulunuyor. Bunun sebebi BBC’nin tasarruf politikası olarak açıklanıyor. Lafı daha fazla uzatmadan hemen içeriği anlatmaya başlayalım.

Başlıklar

Doctor Who İncelemesi

Kurgu

Dizinin ana karakteri olarak karşımıza doktor çıkıyor. Doktor, uzay zaman yolculuğu yapan bir polis kulübesine sahip. Aslına bakarsak bu yapı, uzay zamanın dokusuna göre şekillenerek modaya uygun bir şekilde yer alıyor. Bunun sebebi makinenin dikkat çekmemesi. Polis kulübesi olarak küçük bir boyuta sahip olan bu yapı, içeriye girildiğinde devasa bir dünyayı izleyiciler ile buluşturuyor.

Doctor Who incelemesi

Ana karakter olan doktor, her jenerasyonda yeni bir kişiliğe bürünüyor. Yani birkaç sezonda bir doktor değişerek farklı bir karakter olarak izleyicilerin karşısına çıkmakta. Doktorun yanında ise ona eşlik eden bir arkadaş bulunuyor.

Hikaye

Doctor Who incelemesi yaparken karakterlere de hakim olmak gerekiyor. Bu zamana kadar oynayan doktorlar arasında William Hartnell, Peter Davison, David Tennant ve Jodie Whittaker gibi pek çok ünlü isim yer aldı. Doktorun arkadaşları arasında ise Billie Piper, Catherine Tate ve Karen Gillan gibi çeşitli oyuncular bulundu. Ayrıca dizide dikkat çeken öğeler arasında Dalek, Siber ve Auton gibi düşmanlar da yer alıyor.

Önerilen Yazı:  Back to the Future İncelemesi

Doctor Who dizisinin amacı, çeşitli hikayelerle birçok olayı çözüme kavuşturmak. Bu olay bazen dünyada bazen diğer gezegenlerde geçiyor. Ayrıca zamanda yolculuk yapma yeteneğine sahip yapıyı elinde bulunduran doktor, diğer zamanlara giderek bu dönemlerdeki sorunları da çözüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu