Sağlık

E Vitamininin Faydaları

E vitamininin faydaları bilinmesi gerekiyor. E vitamininin kanıtlanan ve tam olarak kanıtlanmayan pek çok yararı mevcut.

Vitaminler, insan sağlığına önemli katkılar sağlayan besinler olarak yer alıyor. Vitaminlerin keşfedilmesiyle beraber insanlar daha sağlıklı beslenmeye başladı ve hastalık ile ölüm oranlarında düşüş gözlemlendi. E vitamini ise pek çok görevi bulunan bir madde. Görevleri arasında sinyal iletimi, hücre dışı sıvıların kontrolü, kanamayı önlemede görev alması ve kolesterol sentezi yer alıyor.

Başlıklar

E Vitamininin Faydaları

Öncelikle E vitamininin fazla alındığında neler olduğunu açıklayalım. Uzmanlar, bu vitaminden fazla alındığında ciddi etkilerin olmadığını söylese de mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerin yaşanabileceğini ifade ediyor.

E vitamininin sunduğu yararlar arasında cildi güzelleştirmesi yer alıyor. E vitamini, hücreleri tahrip olmaktan koruyarak daha estetik görünmesine katkı sağlayan bir besin maddesi. Özellikle kadınlar, E vitamini içerikli kremlerden faydalanarak cildinin daha yumuşak ve daha nemli olmasını sağlıyor. Aslına bakarsak E vitamini içeren besinler almak da benzer görevi görüyor.

E Vitamininin Faydaları

E vitamininin faydaları arasında dokuları koruması yer alıyor. Dokuların tahrip olmasını engelleyen E vitamini göz merceği, sinir dokusu, kan damarı ve kıkırdak gibi pek çok alanda önemli ayrıcalıklar sunuyor. Özetle E vitamininin dokuların tahrip olmasını önlemesi de yer alıyor.

E vitamininin bir diğer faydası LDL’nin oksidasyon geçirmesini engellemesi olarak açıklanabilir. LDL, düşük yoğunluklu lipoprotein anlamına geliyor. LDL’nin görevi kolesterolü taşımaktır. Özetle LDL, kolesterol seviyesini dengeleyen önemli bir madde.

E vitamini ile ilgili bahsedilmesi gereken bir diğer detay psikolojik açıdan kişinin daha iyi olmasını sağlamak. İnsanlar, zaman zaman strese maruz kalarak yıpranıyor. E vitamini, sinir dokularını koruyarak insanların daha iyi ayakta durmasını sağlar ve psikolojik olarak daha iyi hissetmesine olanak tanır.

E Vitamini İçeren Besinler

E vitamini, pek çok besinde bulunduğu için insanlar gün içerisinde bu besinlerden faydalanıyor. Bundan dolayı E vitamini eksikliği, sıklıkla görülen bir durum olarak yer almıyor. E vitamini içeren besinleri şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Sebzeler
  • Sıvı yağlar
  • Tahıl
  • Yumurta
  • Tavuk eti
  • Tereyağı
  • Fasulye
  • Koyun ve sığır eti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu