JavascriptWeb Dünyası

En Popüler Web Dilleri

En popüler web dilleri arasında PHP, ASP.NET ve JS bizlerin karşısına çıkıyor. Bu diller hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Günümüzün en önemli işlerinden birisi web sayfaları geliştirmek. Web sayfası geliştiren bir kullanıcı, pek çok dil ile karşılaşıyor. Bu dillerden en çok kullanılanı PHP olarak karşımıza çıkarken PHP’nin yanı sıra ASP.NET ve JS dilleri de kullanılan diller arasında yer alıyor.

Başlıklar

En Popüler Web Dilleri

PHP

PHP, dinamik web sayfaları geliştirmek için geliştirilen ve 1995 yılının Haziran ayında yayın hayatına başlayan bir programlama dili. Son olarak 8.1 sürümü ile karşımıza çıkan PHP, sunduğu pek çok özellik ile adeta bir web uygulaması yapılabilecek şekilde yer alıyor. PHP ile beraber web tabanlı oyun, forum sitesi veya video platformu gibi pek çok şey yapılabiliyor. Burada önemli olan nokta güvenli bir şekilde kaliteli bir kod yazmak.

En popüler web dilleri

ASP.NET

Bir diğer dil olan ASP.NET, PHP’nin en büyük rakiplerinden birisi olmaktadır. PHP, her ne kadar dünya genelinde en çok kullanılan web programlama dili olsa da Microsoft tarafından geliştirilen ASP.NET’in de güzel bir kitlesi bulunuyor. ASP.NET, arka planda C# ile kodlanan ve sunucu gerektiren bir yazılım dili. Microsoft Visual Studio ile profesyonel bir şekilde web uygulaması geliştirmeyi mümkün kılan bu dil, bu zamana kadar birçok oyunun meydana gelmesine katkı sağladı. Gelişen bir yapıya sahip olan ASP.NET, 2002 yılından beri hayatımızda.

JS

En popüler web dilleri arasında yer alan JS, PHP ve ASP.NET kadar yaygın olmasa da bu dil ile de web siteleri geliştirilebiliyor. JS, aslına bakarsak PHP ve ASP.NET’in içerisinde mevcut fakat şöyle bir fark var ki yalnızca JS kullanılarak da web sitesi kurulabiliyor. Bunun için Node.js gibi yazılımlardan yararlanarak web tabanlı sunucu oluşturulması gerekir. Bu şekilde kullanıcılar, web uygulamaları geliştirerek Node.js ile birlikte ortaya güzel sonuçlar koyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu