Güvenlik

Hack Yöntemleri ile Sunucuyu Daha İyi Koruyun

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisi hack yöntemleri olarak yer alıyor. Sizlere tarihte ciddi yer edinen bu yollar hakkında bilgi vereceğiz.

Hack, bir sistemin işleyişini çözüp açıktan yararlanıp ele geçirmek olarak tanımlanıyor. Hack sayesinde web sitesi ele geçirilebilir, oyun sunucusunda yetki sahibi olunabilir veya banka bilgileri dahi çalınabilir. Çok ciddi bir sorun olan hack olayları, bazen iyi niyetle de yapılıyor.

Çeşitli hack yöntemleri bulunur. Burada önemli olan nokta hack işleminin iyi bir amaç için uygulanması. Bu içerik birinin hesabını çalmak veya sitedeki verileri toplamak gibi niyeti bulunanlar için değil kendi sunucusunu korurken hangi yöntemlere karşı dikkatli olması gerektiği için anlatılıyor. Bu yolları bilen sunucu sahibi, sitesini daha iyi korur.

Başlıklar

Hack ve Tarihi

Hack, az önce bahsettiğimiz gibi sunucuyu ele geçirmek ve verileri toplamak olarak tanımlanıyor. Genel olarak veri hırsızlığı amacıyla uygulanan bu yöntem, eğlence amaçlı da yapılıyor. Bunun yanı sıra bazı hack olaylarının kötü amaçlı firmalara karşı yapıldığını da açıklayalım.

Hack ile beraber hackerlar hakkında da bilgi vermek lazım. Okurlar, hack yöntemleri öncesinde bu bilgileri öğrenmelidir. Hacker, hack ile uğraşan kişiler olmakta. Hackerlar arasında pek çok türler bizlerin karşısına çıkıyor. Beyaz şapkalı hacker, iyi niyetli hacker olmakta. Örneğin bu tür hackerlar güvenlik açıklarını keşfedip sunucu sahibine bildirir.

hack yöntemleri

Gri şapkalı hacker hem iyi hem kötü olabiliyor. Örneğin gündüz işinde güzel bir şekilde çalışan hacker gece ortama akıyor ve sitelere saldırı düzenleyebiliyor. Siyah şapkalı hacker ise kötü amaçlı hackerlar olarak açıklanabilir. Bunun gibi daha pek çok hack türü bulunuyor olsa da en çok bu 3 çeşit biliniyor.
Dijital dünyada hack, özellikle 20. yüzyılda bilgisayar teknolojilerinin geliştirilmesiyle beraber karşımıza çıkan bir şey oldu. O zamanlardan beri kötü amaçlı insanlar, özellikle sistemlerin içerisindeki verileri toplamak için aygıtların içerisine sızmaya çalıştı. İnternet ile birlikte ise bu iş daha da kolaylaştı.

Önerilen Yazı:  SQL Injection ve Çeşitleri

Hack Yöntemleri

Pek çok hack yöntemi var. Bunlardan birisi SQL injection olarak adlandırılıyor. Bu yol ile birlikte veritabanı üzerindeki verilerin toplanması veya değiştirilmesi hedeflenir. Örneğin yönetici hesabına bu yöntemle giriş yapılabilir veya kullanıcı verileri bu yöntemle çekilebilir. Bu gibi pek çok olanağı mümkün kılan SQL injection, aynı zamanda sistem üzerinde tam yetki almaya da imkan sağlayan bir durum. SQL kodlayarak sisteme dosya enjekte etmek mümkün oluyor. Enjekte edilen dosya ile beraber hacker, tam yetki sahibi olur.

Hack yöntemleri arasında oldukça önemli olan bu yöntemden korunmak adına yapılması gereken şeylerden birisi kodun güvenilirliği. Kodda SQL injection açığı yer almadığı sürece bir sorun yaşanmaz. SQL injection açığına pek çok şey neden olabilir. Bunlardan birisi tırnak işareti kullanımı. Tırnak işaretleri veritabanına kayıt edilmeden önce HTML varlık koduna göre güncellenmeli. Bir diğer çözüm eğer kullanılmıyor ise veritabanında kullanıcılar için “FILE” yetkisinin kaldırılması.

Bir diğer hack yolu XSS olarak bilinir. JS açığı olarak karşımıza çıkan bu açık ile birlikte eğer arka planda JS kodlarına karşı önlem alınmadıysa kötü amaçlı kullanıcı, JS kodu çalıştırarak pek çok olanağa sahip oluyor.

Sunucu sahiplerinin hack yöntemleri ile ilgili bilmesi gerektiği bir diğer şey dosya yükleme sistemi üzerinden yapılan olaylar oluyor. Dosya yükleme servisi eğer yeterince güvenli olmazsa bu şekilde de hacklenmek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu