Html

HTML Nedir ? | HTML Ne için Kullanılır ?

Başlıklar

HTML Nedir ?

HTML Nedir ? , hiper metin biçimlendirme dili anlamına gelir. Web tasarımcılarının web siteleri oluşturmak için kullandıkları anahtar kelimelerden ve komutlardan oluşur.

Köprü metni, okuyucuların başka bir sayfaya veya sayfanın başka bir bölümüne gitmek için tıklayabilecekleri bağlantılara sahip metindir. Bu arada, biçimlendirme dili, bir sayfanın üstbilgiler ve altbilgiler gibi bölümlerini ve tablolar ve resimler dahil olmak üzere diğer öğeleri tanımlamak için etiketler veya özel işaretlere sahip düz metin kullanır.

HTML Nedir ? web sayfası oluşturmadaki üç temel araçtan biri olarak kabul edilir: HTML , web sitesinde metnin, resimlerin vb. görüneceği yapıyı veya yolu sağlar. CSS (basamaklı stil sayfaları), bu öğelerin renkler, biçim ve düzen gibi görsel özelliklerini ayarlar. Bu arada Javascript, bu öğelerin kullanıcının eylemine bağlı olarak belirli şekillerde davranmasını sağlar. Örneğin, kullanıcılar fareyi üzerine getirdiğinde veya bir sayfadaki bir düğmeyi tıkladığında metnin yazı tipi boyutu artabilir.

HTML yazmak için Notepad, Brackets veya Atom gibi bir metin düzenleyiciye ihtiyacınız olacak. HTML editörleri, kodlamanızın temiz ve işlevsel olmasını sağlar. Etiketleri (otomatik tamamlama) ve diğer ortak öğeleri otomatik olarak ekleyerek veya hata ayıklama yoluyla hataların azaltılmasına yardımcı olurlar.

HTML Ne İçin Kullanılır?

HTML , web sitelerinin ve web tabanlı belgelerin varsayılan dilidir. Bir tarayıcının internet üzerinden görüntülemek için bir belgenin veya dosyaların yapısını ve stilini anlamasına yardımcı olur. Web sayfalarınızın ses, video, elektronik tablo ve diğer uygulamaları barındırmasına olanak tanır. Ayrıca, hiper metin aracılığıyla web sayfaları içinde veya web siteleri arasında gezinmeyi kolaylaştırır.

Ayrıca, web sitesi oluşturucuları, ürün sipariş etmek, rezervasyon yapmak veya bilgi aramak için formlar tasarlamak için HTML kullanabilir . Bu nedenle HTML, markanızı oluşturmak ve bir e-ticaret sitesi veya çevrimiçi abonelik tabanlı bir işletme yürütmek için temel yapı taşıdır .

html nedir

Bir HTML Belgesini Ne Oluşturur?

Bir HTML belgesinin birincil bileşenleri etiketler ve öğelerdir. Tarayıcınıza içeriğinizi nasıl görüntüleyeceğinizi söylerler. Etiketler, açılı ayraçlar veya “küçüktür” ve “büyüktür” işaretleri ile başlar ve biter. Aralarındaki harflere eleman içerikleri denir.

Aşağıdakiler, bir HTML sayfasının temel yapısını oluşturur (görünüş sırasına göre):

 • Belge türü bildirimi (DTD)

<!DOCTYPE html>, bir HTML belgesinin başında veya en üstünde görünür. Tarayıcıya, sayfayı oluşturmak için hangi HTML sürümünün kullanıldığını söyler.

 • HTML kök öğesi 

DTD’nin altına yazılan <html>, diğer tüm öğeleri tutan “ana kapsayıcı” gibi davranır. HTML belgesinin dilini belirleyebilir. Örneğin <html lang=”en-US”> sayfanın Amerikan İngilizcesi ile yazıldığı anlamına gelir.

 • Kafa 

<html> ve <body> arasında bulacağınız <head>, sayfayla ilgili bilgileri açıklayan meta verileri içerir. İçerirler:

 • <Title> veya web sayfasının genel konu. Gövdede görünen başlık etiketinden ayrıdır ancak bununla eşleşmelidir.
 • <Style> elemanlar tarayıcıda görünmelidir nasıl tanımlar. Bu, başlığın rengini, metin hizalamasını, gövdenin arka plan rengini vb. içerir.
 • <Link> kaynaklar HTML sayfasına bağlantılı (başka bir web sayfasını veya harici stil sayfası yani) gösterir.
 • <Meta> anahtar kelimeler, yazar ve sayfa açıklamasını içerir.
 • <Baz> varsayılan URL’ye karşılık gelir.
 • Gövde 

<body>, tarayıcının ekranda görüntülediği bilgileri içeren belgenin ana bölümüdür. Aşağıdakileri içerebilir:

 • Başlık site başlığını, logo, ana navigasyon ve arama barına sahiptir.
 • Ana içerik yazar, vb makale başlığını veya başlığı, yazı içeriği, tarih yayınlanmıştır kapsar.
 • Sidebars böyle kategori veya tarihe göre arşivleri gibi widget’lar ve ikincil navigasyon, görüntüler.
 • Altbilgi teklifler iletişim bilgileri, sosyal bağlantılar, telif hakkı ve üçüncül navigasyon.

HTML Nasıl Çalışır?

Web sitesi yazarı, .html veya .htm (dosyaadı.html veya dosyaadı.htm) uzantısıyla kaydedilmiş bir HTML belgesi yazar. Bu dosya daha sonra, çevrimiçi olarak nasıl göründüğünü gösterecek olan Worldwide Web’e yüklenir.

HTML dosyasını PC’nizden açmak için Dosya Gezgini’ne gidin, dosyayı sağ tıklayın (veya Mac kullanıyorsanız çift tıklayın) ve tercih ettiğiniz tarayıcıda başlatmak için menüden “Birlikte Aç”ı seçin. Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari ve diğer tarayıcılar bu biçimi tanıyabilir ve okuyabilir. Ayrıca tarayıcınızı başlatabilir, “aç” menüsünü açmak için Ctrl+O tuşlarına basabilir ve html dosyanıza çift tıklayabilirsiniz.

Tarayıcılar, sayfanın içeriğini yorumlamak için HTML öğelerini kullanır ve bunları ekranda düzgün ve biçimlendirilmiş bir şekilde doğru bir şekilde sunar.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu