Sağlık

K Vitamininin Faydaları

K vitamini, bir insanın alması gerektiği besinler arasında yer almakta. Bundan dolayı K vitamininin faydaları bilinmesi gerekir.

Pek çok vitamin bulunuyor. Her bir vitaminin amacı insan sağlığını korumak. Bu vitaminler günlük gerekli dozda alınmalı ki denge korunsun ve sağlıklı bir birey olunsun. Bir birey, K vitamini için de aynı şeyleri uygulamalı. Bu vitamin hem eksikliğinde hem de fazlalığında bazı sorunlara yol açar. Sizlere bu başlık altında bu vitaminden söz edip ardından faydalar ve zararlarına değineceğiz.

Başlıklar

K Vitamini

K vitamini, 1920’li yılların sonunda Danimarkalı bilim insanı tarafından keşfedildi. Kanın pıhtılaşmasında büyük rol oynayan bu vitaminin formülünde 31 karbon, 46 hidrojen ve 2 oksijen yer alır. Bir insanın günlük alması gerektiği K vitamini miktarı erkeklerde 120 mikrogram seviyesinde olurken kadınlarda 90 mikrogram olarak bulunuyor.

K vitamini eksikliği, nadir görülen bir durum. Fazlalığına ise rastlanabiliyor. Bu tür bir eksiklik ile karşılaşmanın zor olmasının nedeni pek çok besinde K vitamininin bulunması. Bağırsaklarda yer alan iyi bakteriler tarafından emilen bu vitamin kuruyemişler, süt ürünleri, meyve ve sebzelerde bulunmakta.

K vitamininin faydaları öncesinde birkaç bilgi daha vermek gerekir. Çözünürlüğü yüksek olan bu vitaminin vücuttaki en önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak. Bununla beraber vasküler biyolojide de rol alan vitamin K, kemik metabolizmasında da görev alan bir besin kaynağı.

K Vitamininin Faydaları

K vitamini yeterli dozda alındığında pek çok fayda elde ediliyor. Bunlardan birisi kanın pıhtılaşmasının kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi. Eğer bir bölgede hem iç hem dış kanama olsun kanama meydana gelirse bu kanamayı durduran etkenlerden birisi K vitamini oluyor. Bu vitamin, kanı pıhtılaştırarak kanın dışarıya dökülmesini engelliyor.

K Vitamininin Faydaları

K Vitamininin Zararları

Faydalarından çok zararları ile konuşulan bu besin, pek çok hasara yol açıyor. Eğer vücutta yeterli miktarda K vitamini olmazsa yaşanabilecek sorunlardan birisi aşırı kanama. Bunun sebebi kanın pıhtılaşmaması. Özellikle bir yerde çatlak oluştuğunda yani kanama meydana geldiğinde kan, pıhtılaşma görevini yerine getirmez. Bu da kanamanın durmamasını ve vücudun hasar almasını sağlar.

Önerilen Yazı:  Brusella Tedavisi Nedir? Nasıl Oluyor?

K vitamini eksikliğinde yaşanan bir diğer sorun idrarda kan görülmesi. Eğer idrarda kan görülürse bunun nedenlerinden birisi vitamin eksikliği olabiliyor. İdrarda kan görülmesinin dışında ağır adet kanamalarının da yaşanma ihtimali bulunuyor.

K vitamininin faydaları dışında bilinmesi gereken zararlarından birisi de vücudun küçük darbelerde bile hemen morarması ve kızarıklık oluşması. Bilindiği üzere eğer insan, bir yere çarparsa orada iç kanama meydana gelir. Morarma, iç kanama yani damarın çatlaması ile oluşur. K vitamini olmadığında kanama duramayacağı için morarma kolay kolay geçmez veya ciddi problemlere yol açabilir.

K vitamini fazlalığında da bazı yan etkilere rastlanıyor. Bunlardan birisi pıhtılaşmanın fazla olması. Eğer kanama olursa ve pıhtılaşma gereğinden fazla gerçekleşirse bu durum, damar tıkanıklığına dahi yol açabiliyor. Bu durum her ne kadar ender görülse de eğer vitamin, fazla olursa pıhtılaşma esnasında damarın bir kısmı tıkanabilir. Damar, her ne kadar temizlense de istisnai durumlarda buranın tıkanma ihtimali de mevcut. Bu durumda fazla pıhtılaşmadan damar tıkanıklığı oluşabiliyor.

K vitamininin faydaları dışında zararları ile de bilinmeli. K vitamininin fazla tüketilmesi ile beraber yaşanabilecek olaylardan birisi kaşıntı, kızarma ve terleme gibi olaylara maruz kalma. Bu gibi durumlar da K vitamininin vücutta fazla olmasıyla yaşanan bir problem fakat kesin teşhis için uzmana görünülmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu