Bilim

Kardaşev Ölçeği ve Seviyeleri

Enerji, günümüzün en önemli kaynakları arasında yer alıyor. Kardaşev ölçeği de bu doğrultuda önemli bir ölçüm yöntemi olarak kullanılıyor.

Dünya üzerinde son zamanlarda yaşanan enerji krizlerini bir kenara bırakalım. Çünkü enerji krizinin temel nedeni enerji kaynaklarının azalmasından çok fiyat artışları oldu. Bunun da pek çok sebebi mevcut. Enerji, her geçen yıl daha da önemli hale geliyor. Örneğin yakın zamanda ekran kartı madenciliği ile büyük enerji tüketimleri meydana gelmişti. Bu da bazı bölgelerde kesintiye yol açmıştı. Son zamanlarda kripto para borsasının sakinleşmesiyle bu olay ortadan kalkmış oldu.

Başlıklar

Kardaşev Ölçeği Hakkında Bilgi

Enerjinin önemi son zamanlarda ciddi bir şekilde artmış oldu. Bununla birlikte kardashev ölçeği de bu alanda önemli bir yere sahip. Çünkü kardaşev ölçeği, insanlığın ürettiği enerjiye göre hangi medeniyet seviyesinde olduğunu gösteriyor. Güncel olarak henüz 1. seviyeye ulaşmamış durumdayız. 0. seviyede olan insanlık 0,70’in biraz üzerinde bulunuyor.

Kardaşev ölçeği

Kardaşev Ölçeğinin Seviyeleri

Gelin sizlere hangi seviyede insanlığın nerede olacağından bahsedelim. 0. seviye, enerji arzının başlangıcı olarak kabul edilir. Özellikle 1700’lü yılların sonunda Sanayi Devrimi ile beraber elektrik üretimi başladı. Hızla artan elektrik üretimi, 2022 yılına kadar ciddi bir ilerleme kaydetse de ölçekte henüz 1’in altında yer almamız aslında ciddi bir artış olmadığı anlamına geliyor. Zaten bazı ülkelerde ekran kartı madenciliği ile arzın talebe karşı yeterli olmadığı görüldü.

İnsanlık, 1. seviyeye ulaştığında enerji arzı daha yüksek seviyede bulunacak. Bu seviyeye ulaşan bir medeniyet, Dünya gezegeninin yanı sıra Mars gezegeni ve Ay’da da kolonileşmeye çoktan başlamış olacak.

2. seviyeye ulaşıldığında ise Dünya’nın bu seviyede enerji arzını karşılayamayacağı için Güneş ve yıldız gibi kaynaklardan yararlanılacak. Örneğin Dyson küresi, buna örnek bir enerji üretim fikri. Kardaşev ölçeği, 3. seviye ile beraber ise artık güneş ve yıldızın yanı sıra diğer galaksilerin de enerjisini çekmeye başlayacağını açıklıyor.

Önerilen Yazı:  Kuantum Bilgisayar ve Kuantum İnternet

Bundan sonrakiler ölçeğe sonradan eklenenler olmakta. 4. seviyede artık insanlar evrenin tamamına müdahale ederek enerjiyi en iyi şekilde kullanırken 5. seviye ile beraber evrenler arası iletişimin başlayacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu