Kripto Dünyası

Kripto Para Nedir ? Nasıl Alınır-Satılır ?

Başlıklar

Kripto Para Nedir ? Nasıl Alınır-Satılır ?

Kripto para birimi nedir?

Kripto para, mal ve hizmetler için çevrimiçi olarak değiştirilebilen bir ödeme şeklidir. Birçok şirket, genellikle jeton olarak adlandırılan kendi para birimlerini çıkarmıştır ve bunlar, özellikle şirketin sağladığı mal veya hizmet için alınıp satılabilir. Bunları jetonları veya kumarhane fişlerini atacağınız gibi düşünün. Ürüne veya hizmete erişmek için kripto para birimi için gerçek para birimini değiştirmeniz gerekecektir.

Kripto para birimleri, blockchain adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blockchain, işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılmış merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin çekiciliğinin bir kısmı da güvenliğidir.

Kaç tane kripto para birimi var? Değerleri ne?

Bir pazar araştırması web sitesi olan CoinMarketCap.com‘a göre, 13.000’den fazla farklı kripto para birimi halka açık olarak işlem  görmektedir . Ve kriptopara birimleri, ilk madeni para teklifleri veya ICO’lar aracılığıyla para toplayarak çoğalmaya devam ediyor. 22 Ekim 2021’deki tüm kriptopara birimlerinin toplam değeri, bir gün önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,6 trilyon doların üzerine düşerek 2,5 trilyon dolardan fazlaydı. En popüler dijital para birimi olan tüm bitcoinlerin toplam değeri yaklaşık 1,2 trilyon dolar olarak belirlendi.

Piyasa değerine göre en iyi kripto para birimleri

 

Bunlar, bir kriptopara birimi veri ve analitik sağlayıcısı olan CoinMarketCap tarafından izlenen piyasa değerine göre en büyük 11 kripto para ticaretidir.

Coinmarketcap ilk 11
CoinMarketCap İlk 11 Kripto Para

Kripto para birimleri neden bu kadar popüler?

Dijital para birimleri, çeşitli nedenlerle destekçilerine hitap ediyor. İşte en popüler olanlardan bazıları:

Destekleyenler, bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görüyor ve muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce onları şimdi satın almak için yarışıyorlar.

Bazı destekçiler, kriptopara biriminin merkez bankalarını para arzını yönetmekten uzaklaştırmasını sever, çünkü zamanla bu bankalar enflasyon yoluyla paranın değerini düşürme eğilimindedir.

Diğer destekçiler, merkezi olmayan bir işleme ve kayıt sistemi olduğu ve geleneksel ödeme sistemlerinden daha güvenli olabileceği için kriptopara birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zinciri gibi

Bazı spekülatörler, Dijital para birimlerini severler çünkü değerleri artıyor ve para birimlerinin uzun vadeli bir para taşıma yolu olarak kabul edilmesiyle ilgilenmiyorlar.

Kripto Para
Kripto Para

Kripto para birimleri iyi bir yatırım mı?

Dijital para birimlerinin değeri yükselebilir, ancak birçok yatırımcı bunları gerçek yatırımlar olarak değil, yalnızca spekülasyon olarak görüyor. Sebep? Tıpkı gerçek para birimleri gibi, kripto para birimleri de nakit akışı sağlamaz, bu nedenle kâr etmeniz için birisinin para birimi için sizden daha fazla ödeme yapması gerekir.

Bu, yatırımın “büyük aptal” teorisi olarak adlandırılan şeydir. Bunu, operasyonun karlılığını ve nakit akışını artırarak zamanla değerini artıran iyi yönetilen bir işletmeyle karşılaştırın.

“Bitcoin gibi kripto paraları geleceğin para birimi olarak görenler için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. ”

Yatırım camiasındaki bazı önemli sesler, müstakbel yatırımcılara bunlardan uzak durmalarını tavsiye etti. Efsanevi yatırımcı Warren Buffett, bitcoin‘i kağıt çeklerle karşılaştırdı:

“Parayı aktarmanın çok etkili bir yolu ve bunu isimsiz olarak yapabilirsiniz. Çek de para göndermenin bir yoludur. Çekler çok para eder mi? Sırf para gönderebildikleri için mi?”

Bitcoin gibi kripto geleceğin para birimi olarak görenler için, tüccarların ve tüketicilerin mallar için adil bir fiyatın ne olduğunu belirleyebilmeleri için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bitcoin ve diğer kripto, tarihlerinin çoğunda istikrarlı olmaktan başka bir şey olmadı.

Örneğin, bitcoin Aralık 2017’de 20.000 dolara yakın bir seviyede işlem görürken, değeri bir yıl sonra yaklaşık 3.200 dolara kadar düştü. Aralık 2020’ye kadar yine rekor seviyelerde işlem görüyordu.

Bu fiyat oynaklığı bir muamma yaratır. Bitcoinler gelecekte çok daha değerli olabilirse, insanların onları bugün daha az harcaması ve dolaştırması daha az olasıdır, bu da onları bir para birimi olarak daha az uygulanabilir hale getirir. Gelecek yıl değerinin üç katı olabilecekken neden bir bitcoin harcayasınız ki?

Kripto para birimleri yasal mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olduklarına dair hiçbir soru yok, ancak Çin esasen kullanımlarını yasakladı ve nihayetinde yasal olup olmadıkları her bir ülkeye bağlı. Ayrıca, kriptopara birimlerini yatırımcıları kandırmak için bir fırsat olarak gören dolandırıcılardan kendinizi nasıl koruyacağınızı da düşünün. Her zaman olduğu gibi, alıcı dikkatli olun.

Kendimi nasıl korurum?

Bir ICO’da kriptopara birimi satın almak istiyorsanız, bu bilgi için şirketin prospektüsündeki ayrıntılı yazıyı okuyun:
Şirketin sahibi kim? Tanımlanabilir ve iyi bilinen bir sahip olumlu bir işarettir.
Buna yatırım yapan başka büyük yatırımcılar var mı? Diğer tanınmış yatırımcıların para biriminin bir parçasını istemesi iyiye işarettir.
Şirkette bir hisseye mi yoksa sadece para birimine mi yoksa jetonlara mı sahip olacaksınız? Bu ayrım önemlidir. Bir hisseye sahip olmak, kazançlarına katılmanız (sahip olduğunuz) anlamına gelirken, jeton satın almak, bir kumarhanedeki fişler gibi onları kullanma hakkınız olduğu anlamına gelir.
Para birimi zaten geliştirilmiş mi, yoksa şirket onu geliştirmek için para toplamak mı istiyor? Ürün boyunca ne kadar uzak olursa, o kadar az riskli olur.
Bir prospektüsü gözden geçirmek çok fazla çalışma gerektirebilir; ne kadar fazla ayrıntıya sahip olursa, meşru olma şansınız o kadar artar. Ancak meşruiyet bile para biriminin başarılı olacağı anlamına gelmez. Bu tamamen ayrı bir soru ve bu çok fazla pazar bilgisi gerektiriyor.
Ancak bu endişelerin ötesinde, hackerlar varlıklarınızı koruyan bilgisayar ağlarına sızmaya çalıştıkça kripto paraya sahip olmak sizi hırsızlık riskine maruz bırakır. Yüksek profilli bir borsa, bilgisayar korsanlarının yüz milyonlarca dolarlık bitcoin çalmasının ardından 2014 yılında iflas ilan etti. Bunlar, büyük ABD borsalarında hisse senetlerine ve fonlara yatırım yapmak için tipik riskler değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu