Kripto DünyasıTeknoloji

Metaverse ya da Asıl Adıyla Meta-Universe Nedir?

Metaverse? & Meta-Universe?

Son günlerde gündemi meşgul eden Metaverse nedir sorusu herkesin aradığı kelime haline geldi.

Başlıklar

Peki nedir Metaverse?

Facebook tarafından oluşturulan sanal paylaşım alanı diyebiliriz. Facebook,Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 bin kişiyi istihdam edeceğini açıkladı.İsim değişikliğinede gideceklerini açıklayan bu sosyal medya platformu,adından hem sanal gerçeklik hemde oyun alanlarında da tanınmasını sağlıyacak.

Bundan böyle Meta Platform adını taşıyacak olan şirketin bünyesinde Facebook,Instagram ve WhatsApp gibi platformlar aynı isimle kalmaya devam edecek.

İnsanların metaverse’de hayal edebileceği her şeyi yapabileceğini söyleyen şirketin CEO’su Zuckerberg, “Bu gelecekte, işe gidip gelmeden ofise, arkadaşlarınızla bir konsere veya ebeveyninizin oturma odasına anında bir hologram olarak ışınlanabileceksiniz” diyor.

Asıl adıyla Meta-universe ?

Meta-universe ifadesinin kısaltılmışı olarak kullanılan Metaverse, gerçek ve sanal dünyanın bilim kurgu ile birleştiği bir ‘dijital dünya’ olarak tanımlanabilir.

Böyle bir ‘dünyada’ insanlar farklı elektronik aletlere geçiş yapabiliyor ve sanal ortamda iletişim kurabiliyor. Bu durumda bir bilgisayara bağlanmanıza gerek kalmıyor.

Daha somut ifadesiyle Metaverse, artırılmış gerçeklik ürünlerine ve hizmetlere deniliyor.

Bu alana yatırım yapan Facebook’a göre Metaverse yaratıcı, sosyal ve ekonomik fırsatlara ulaşmayı mümkün hale getirme potansiyeli taşıyor.

Metaverse konusuna öncülük eden teknoloji firmalarından biri Facebook.

Facebook CEO’su Zuckerberg, Metaverse için “yeni nesil internet” tanımında bulunuyor.

Metaverse’in temeli, yazar Neal Stephenson’un 1992 yılında yazdığı Snow Cash kitabına dayanıyor.

Stephenson kitabında fizik, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin bir internet ortamında paylaşıldığı teorisini işliyor.

Bazı oyun şirketleri hali hazırda Metaverse dünyasını kısmen uygulamaya geçmiş durumda. Örneğin bunlardan biri Roblox.

 

Deimos-mars-metaverse"Bu Resimde gördüğünüz Metavers sisteminin temel alındığı bir askeri tatbikat"

Bu platform, çocuklar ve gençler tarafından yapılmış sayısız oyunlardan oluşuyor. Fortnite platformunda da, 350 milyon kişinin oynadığı bir hayatta kalma oyunu da yine Meta-universe ile ilişkilendirilebilir.

Bu yılın nisan ayında sanal konserler veren repçi Travis Scott bu konserlerde avatar olarak ortaya çıkmış ve 12 milyon kişi tarafından takibe alınmıştı.

Zuckerberg’in ‘teleportasyon’a benzettiği bu duruma göre ekranlar, hologramlar, artırılmış gerçeklik gözlükleri zamanla sanal bir evrende buluşarak, bir tür ‘hareketliliğin akışını’ mümkün hale getirecek.

Metaverse Coinleri hakkındaki makale için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu