Genel Kültür

Microsoft Tarihi ve Büyüme Serüveni

Microsoft tarihi ile ilgili bilinmesi gereken birçok konu mevcut. Gelin bu yazıda sizlere Microsoft’un macera dolu serüveninden bahsetmiş olalım.

Günümüzün en popüler teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft, sunduğu ürün ve hizmetlerle beraber dünya çapında kullanıcılara hitap ediyor. Windows işletim sistemi ile masaüstü işletim sistemleri arasında bir numara olan şirket, bunun yanı sıra Microsoft Office ve OneDrive gibi ürünleri ile de öne çıkıyor. Oyun sektöründe de adı geçen Microsoft’un tarihi hakkında bilgi sahibi olmak lazım.

Microsoft Tarihi

Microsoft, 1975 yılında garajda kurulan bir firma. Kurulduğu dönemde çeşitli yazılımlar üretip bu yazılımlardan para kazanmaya çalışan şirket, o dönemde korsan uygulamalar sebebiyle yazılımcılara uyarı dahi göndermişti. 1980’li yıllardan sonra IBM ile anlaşma sağlayan firma, ilk işletim sistemini geliştirmek için çalışmalara başladı ve farklı bir firmadan DOS tabanlı işletim sistemi alarak bu yazılımı MS-DOS olarak piyasaya sürdü. IBM, o dönemde büyük bir firma olduğu için Microsoft’un önemli ölçüde büyümesine yardımcı oldu.

Microsoft tarihi

Microsoft tarihi içeriğimize kaldığımız yerden devam edelim. İşletim sistemi geliştirme işine bayılan firma, 1985 yılına gelindiğinde Windows 1.0’ı piyasaya sürer. Arayüze sahip dönemine göre daha modern bir işletim sistemi olan Windows 1.0, farenin pahalı olması nedeniyle popülerlik kazanmaz. Windows 2.0 için de aynı durum geçerli olur fakat Windows 3.0 ve Windows 3.1, popülerlik kazanan işletim sistemi olarak pazarda tutunmaya başlar.

90’lı yıllara gelinirken Microsoft’un pek çok oyun geliştirdiğinden de söz edelim. Bunlar arasında Microsoft Adventure, Microsoft Flight Simulator, Microsoft Gold, Microsoft Arcade, Hover!, 3D Pinball Space Cadet ve Age of Empires yer alıyor. Microsoft, günümüzde de oyunlar geliştirmeye ve Xbox’a yatırım yapmaya devam ediyor.

Microsoft tarihi yazımızda günümüze kadar geliştirilen işletim sistemlerini incelediğimizde Windows XP, Windows 7 ve Windows 10 oldukça başarılı işletim sistemleri arasında yer aldı. Bu işletim sistemleri, yoğun kullanıcı kitlesi ile öne çıkarken firma, son olarak 2021 yılının Ekim ayında Windows 11’i piyasaya sürdü fakat henüz kullanım oranının %10 seviyesinde olduğunu açıklayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu