Teknoloji

Nintendo Tarihi

Nintendo tarihi ile bilinmesi gereken bir şirket. Özellikle eğlence sektörüne ağırlık veren Nintendo, bu zamana kadar birçok proje gerçekleştirdi.

Nintendo, eskisi kadar aktif bir firma olmasa da zamanında çok büyük işler yaparak video oyun sektörünün gelişmesine katkı sağladı. Firmanın yapmış olduğu en büyük projelerden birisi NES olarak açıklanabilir. Birazdan buna değiniyor olacağız.

Nintendo Tarihi

Nintendo, 23 Eylül 1889 tarihinde kuruldu. Kurulduğu dönemde video oyun sektörü henüz gelişmediği için oyun kartlarına ağırlık verdi. Uzun bir süre oyun kartları ile ilerleyen şirket, 1950’li yıllardan sonra oyuncak sektörüne giriş yaptı ve ilk olarak oyuncak kol üretti. Şirket, üretmiş olduğu bu ürün ile iyi bir başarı elde etse de karşısında dev rakipler bulunuyordu. Bir süre bu alanda kendini geliştirmeye çalışan Nintendo, sonrasında taksi ve otel gibi hizmetlere başvurdu.

Nintendo tarihi

Nintendo tarihi asıl 80’li yıllardan sonra uçuşa geçiyor. Pek çok sektörde etkili olmaya çalışan Nintendo, başarılı olamayınca tekrardan eğlence sektörüne ağırlık vermeye başlar. 70’li yıllarda artık video oyun konsolları ön plana çıkar. Bundan dolayı firma, hemen video oyun konsolu işine girme kararı alır. Firmanın geliştirmiş olduğu ilk oyun konsolu Magnavox Odyssey olur. Bir süre sonra Color TV-Game adında konsol üreten şirket, daha sonra el konsolu da geliştirir. Bu şekilde pazarda etkili bir yere sahip olur.

Nintendo tarihi için en önemli kısma geliyoruz. Firma, 1985 yılına gelindiğinde dünya çapında NES yani Nintendo Entertainment System isminde oyun konsolunu Super Mario Bros. oyunu ile birlikte tanıtır. Konsol, o kadar çok sevilir ki kısa sürede büyük bir satış patlaması yaşar. Ürün, yaklaşık 62 milyon sattı.

90’lı yıllara gelindiğinde Nintendo, halen yeni oyun konsollarına ağırlık vermiş olsa da piyasada eskisi kadar başarılı olamadı. Çünkü PlayStation, ortalığı kasıp kavurmuştu. Bu dönemden sonra firma, yeni projelere el atsa da Sony gibi dev rakibin üzerine genel olarak çıkamadı. Şirket yakın zamanda Nintendo Switch, Nintendo 3DS ve Wii U gibi konsollara ağırlık verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu