Oyun Dünyası

Oyun Sunucusu Güvenliği Sağlama

Oyun sunucusu, oyuncuların bir araya toplanıp sunucuda oyunlar oynamasını sağlayan bir yöntem. Bu doğrultuda oyun sunucusu güvenliği de önemli bir durum.

Oyunlar, insanların rahatlamasını veya beyninin gelişmesini sağlayan unsurlar. Video oyunları sayesinde pek çok şeye olanak tanınıyor. Bazı oyuncular ise oyun oynamanın yanı sıra oyun sunucusu kurup kendi kitlesini oluşturmak ve oyun sunucusundan gelir elde etmek isteyebilir. Oyun sunucusu kurmak kolay bir iş fakat burada önemli olan nokta sunucu güvenliğini en iyi şekilde sağlamaya çalışmak. Sunucu, ne kadar güvenli olursa kullanıcılar da o kadar memnun kalır.

Oyun Sunucusu Güvenliği Oldukça Önemli

Oyun sunucusu yönetirken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi güncelleme oluyor. Güncellemeler, hem yenilikler hem de güvenlik açıklarının kapatılması adına büyük önemler taşıyor. Bazen kullanılan sunucu yazılımında güvenlik açığı bulunabilir. Bu açıklardan korunmanın yolu güncelleme var ise güncelleme yapmak. Bu şekilde var olan güvenlik açıklarının önüne geçiliyor. Tabii yeni güncellemede de açık bulunabilir fakat uygulanan bu yöntem sayesinde açıkların büyük çoğunluğu yok olmuş oluyor.

Oyun sunucusu güvenliği sağlamanın bir diğer yolundan söz etmeden önce örnek bir olaydan söz etmek istiyoruz. Yakın zamanda JAVA kullanan sunucularda ciddi bir açık tespit edildi. Bu açık ile beraber kötü amaçlı yazılımcılar, makineye erişim elde ediyordu. Neyse ki yeni JAVA güncellemesinde bu sorun giderildi.

Oyun sunucusunu en iyi şekilde korumak adına yapılması gereken bir diğer şey kullanılan eklentilere dikkat etmek. Eklentilerde bazen güvenlik açıkları meydana gelebilir. Eğer bir eklentide açık bulunuyor ise bu durum, güvenlik açıklarına yol açabiliyor. Güvenlik açığı bulunan bir eklenti, sunucunun saldırı almasına neden olabilir. Bundan dolayı güvenilir ve popüler eklentileri kullanmak gerekiyor.

oyun sunucusu güvenliği

Kullanıcıların oyun sunucusu güvenliği sağlaması için yapabileceği bir diğer şey eğer kendi sunucusu için kod yazıp eklenti geliştiriyor ise geliştirdiği eklentinin kod yapısına önem göstermesi. Bir kod yazarken güvenliğe önem gösterilmez ise güvenlik açıkları oluşabilir ve bu durum, sistemin saldırılara açık hale gelmesine neden olur. Örneğin oyun sunucusunda SQL kullanılıyor ise SQL injection meydana gelebilir. Bundan dolayı SQL açıklarına karşı ek önlemler alınmalı.

Önerilen Yazı:  RAW Oyunu ve Hikayesi

SQL injection ile ilgili bir örnek verelim. Bu açıkların en büyük nedenlerinden birisi tırnak işareti olmakta. Eğer tırnak işaretleri ile ilgili bir önlem alınmazsa açığa neden olabilir. Tırnak işareti için özel bir kod oluşturulabilir veya tırnak işaretinin HTML kodu kullanılabilir. Bu şekilde çevirici kullanılarak tırnak işareti açığının önüne geçilir. Tabii tek açık bu değil. Araştırılıp buna göre sistem kodlanması gerekiyor.

İnsanların en iyi şekilde oyun sunucusu güvenliği sunmasının bir diğer yolundan söz edelim. Bu sefer web sitesine veri gönderenler için XSS açığından bahsetmek istiyoruz. XSS açığı, oyun sunucusundan çok web sitesini etkileyen bir durum. Eğer oyun sunucusundan siteye veri gönderilecek ise ve bu veri sitede görünecek ise CSS açığına karşı önlem almak gerekiyor. Alınabilecek önlemlerden birisi HTML etiketlerini engellemek. Bu şekilde gönderilen veri, güvenli olarak karşı tarafa iletilir.

Güvenli bir şekilde oyun sunucusu yönetmenin yollarından birisi işletim sistemini güncel tutmak. Oyun sunucusu yazılımının yanı sıra işletim sistemi yazılımı da güvenlik açıkları ile dolu olabilir. Ayrıca işletim sisteminde aktif olarak çalışan uygulamalara da dikkat etmek gerekiyor. Sunucu işletirken eğer yazılımlardan birinde açık bulunursa sisteme erişmek mümkün hale gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu