Python

Python Nedir ? | En Popüler Programlama Dili

Python Nedir ?, Ruby ve Swift dahil olmak üzere diğer kodlama meslektaşları arasında en iyi çok yönlülüğe sahip bir programlama dilidir .

Aslında, JavaScript tabanlı ” Minecraft ” oyununda sıkıcı görevleri hızlandırmak için Python’u bile kullanabilirsiniz .

Ancak Python‘un tam olarak ne olduğu ve yeni başlayan işletme sahiplerinden Redditors’a kadar kodlayıcılar tarafından neden bu kadar sevildiği konusunda kafanız karıştıysa, Python‘u kimlerin kullandığı ve neden bu kadar sıklıkla tercih edilen bir programlama dili olduğu da dahil olmak üzere Python‘a başlangıç ​​kılavuzunuz burada.

Başlıklar

Python nedir?

Python çok amaçlı bir programlama dilidir ve veri, matematiksel hesaplama veya kod satırları kullanan hemen hemen her yerde uygulanabilirliği vardır. Bu, örneğin Java‘dan farklı olarak Python‘un web geliştirme için kullanılmasıyla sınırlı olmadığı anlamına gelir.

Çoğu programlama dilinde olduğu gibi Python da sonlandırılmış kod satırlarını yürüten bir yorumlayıcı ile birlikte çalışır. Temeli İngilizce söz dizimine dayanan Python kodlama dilini öğrenmek ve okumak için en az telaşlı ve en basit kodlama dillerinden biri olarak kabul edilen Python kodlama dilini öğrenmek için birçok ücretsiz kaynak bulunmaktadır .

Python nedir ve hakkında kısa bir not: Yılan gibi adaşı bir kısaltma veya kısaltma değil, sadece Python yaratıcısı Guido van Rossum’un hevesli bir Monty Python hayranı olmasının sonucudur.

Python nasıl kullanılır?

Kurumsal yazılım mühendislerinden sıradan kodlayıcılara kadar herkes için Python uygulanabilir, erişilebilir bir programlama dilidir.

Python nedir sorusuna, basit bir Reddit moderatör botuna güç vermek veya bir riskten korunma fonu için büyük miktarda finansal veriyi analiz etmek gibi son derece karmaşık kod yürütmek gibi küçük görevler için kullanılabilir.

python

Python‘un ölçeklenebilirliği, çekiciliğinin büyük bir parçasıdır: Python tabanlı bir uygulama, küçük bir garaj tabanlı girişim, yüksek bir şirket merkezine dönüşse bile aynı kodlama dilini koruyabilir.

Önerilen Yazı:  En Popüler Python Kütüphaneleri

İşte Python‘un temel bir web geliştirme aracının ötesine geçtiği farklı yollardan bir demet:

  • Veri bilimleri: Bu alan, hem hesaplama hem de veri kitaplıklarının derlenmesi için Python‘un oldukça büyük bir kullanıcı tabanını oluşturur.
  • Makine öğrenimi: Python‘un kodu, ses tanımadan içerik önerisine kadar algoritma tabanlı teknolojiyi iyileştirmeye yardımcı olan makine öğrenimini uygulayabilir.
  • Veri madenciliği: Python‘un çevikliği ve ölçeklenebilirliği, onu finans sektöründe çok fazla mesafe kat eden büyük verileri işlemek ve çıkarmak için çekici bir program haline getiriyor.

Python’un Avantajları

Python‘un dezavantajları vardır – örneğin, satır satır yürütme stili nedeniyle hesaplaması genellikle daha yavaştır. Ancak avantajları, onu çekici bir kodlama seçeneği haline getiriyor.

Python nedir ve büyük avantajlarından birkaçı:

  • Popülarite ve erişim: Python‘un onu destekleyecek devasa bir topluluğu vardır, bu da her beceri düzeyinde erişilebilirliğini sürdürmesine yardımcı olur – aynı zamanda ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır.
  • Basit sözdizimi: Python kodlama dili, öğrenmesi kolay bir sözdizimine sahiptir ve İngilizce kelimeler kullanır.
  • Okunabilirlik: Python ile yazılmış kod satırlarının okunması da kolaydır. Örneğin Python, bir komutu tamamlamak için noktalı virgül veya parantez yerine yeni bir kod satırı biçiminde güzel ve temiz bir kesme kullanır.
  • Ölçeklenebilirlik: Ölçeklendirirken diğer platformlar için kodu yeniden yazma veya uyarlama gibi zorlu bir görev hakkında endişelenmenize gerek kalmadan Python‘da bir program başlatabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu