Oyun Dünyası

RAW Oyunu ve Hikayesi

RAW oyunu hikayesiyle beraber bilinmesi gereken adeta ibretlik bir serüven. Sizlere bu başlık altında oyuncuları etkileyen bu oyunu açıklayacağız.

GTA V, rol yapma tarzı sunucularıyla insanların dikkatini çeken bir oyun. Ana sunucudan daha çok oynanan bu tür sunucular, sunduğu pek çok özellik ile biliniyor. Örneğin RP tarzı sunucularda ön plana çıkan özellikler arasında meslek seçimi, ehliyet alıp araba kullanma ve diğer oyuncularla dolaşma gibi özellikler bulunmakta. Bu özelliklerden daha fazlasını vaat eden bir oyun olan RAW, öne çıkan bir yapım.

Başlıklar

RAW Oyunu

RAW, FPS tarzı devasa bir açık dünya oyunu. Büyük dünyasıyla beraber dikkat çeken bir oyun GTA ve Minecraft oyunundaki özelliklerin birleşimi gibi bir oyun olmakta. Yani oyunda hem inşaat yapılıyor hem de rol yapılıyor. Tabii oyun, Minecraft gibi grafikler yerine daha gerçekçi grafiklerle oyuncuları büyülemiş durumda.

Bu zamana kadarki en gerçekçi rol yapma oyunlarından birisi olarak görülen RAW, o kadar çok özellik sağlıyor ki oyuncular, bu özellikleri öğrendiğinde ağzı açık kalmıştı. Örneğin şehir kurma sistemi mevcut. Oyuncular toplanıp şehir kurabiliyor ve birbirlerine destek olabiliyor. Özetle gerçek hayat rol yapma tarzında oynanıyor.

RAW oyunu hakkında biraz daha detaylı bir örnek verelim. Örneğin 5 arkadaş bir araya geldiniz. Hemen haritanın bir bölgesi seçiliyor ve o arazi alınıyor. Sonrasında arazide inşaat yapılmaya başlanıyor. İnşaat sonrasında ise herkes bir meslek sahibi oluyor. Örneğin inşaatçı, polis, market sahibi ve araba galerisi gibi pek çok meslek bulunmakta. Bu şekilde şehir gelişiyor ve gerçekçi şekilde oynanıyor.

Şehrin bir belediye başkanı da bulunuyor. Belediye başkanının amacı vergi almak ve şehrin gelişmesine katkı sağlamak. Bunun yanı sıra çevrede de şehirler bulunmakta. Oyuncular, diğer şehirlerle ticaret yapabilir ve etkileşim kurabilir. Hatta çeteler dahi oyunda kendine yer ediyor.

RAW oyunu

Bazı oyuncular RAW oyunu ile ilgili şu ana kadar anlattıklarımızı harika bulmuş olabilir. Buna ek olarak şu bilgiden de bahsetmek gerekiyor. Oyunda her kullanıcı, diğer oyuncularla takılmak istemeyebilir ve şehir hayatından uzak kalmaya çalışabilir. Bunun için oyuncu, kendine bir arazi alıp yalnız yaşamayı tercih edebiliyor.

Önerilen Yazı:  Unreal Engine Özellikleri ve Fiyatı

RAW Oyununun Hikayesi

RAW, sunduğu bu gibi pek çok özelliği ile insanların ilgisini çekmesinin yanı sıra bağış toplama kampanyası da başlatmıştı. Önce oyun içi birkaç görüntü paylaşan yapım ekibi, ardından internet üzerinde popüler bir sitede bağış kampanyası açarak bu kampanya üzerinden para topladı. Oyun, o kadar gelişmiş özelliklere sahipti ki kullanıcılardan büyük oranda bağış almayı başarmıştı.

RAW oyunu, kısa süre içerisinde 171.000 euronun üzerinde bağış almıştı. Hedef ise 70.000 euro idi. Alınan bu bağış miktarı ile beraber oyuncuların da beklentisi büyüktü. Bazıları ise bu kadar büyük bir projenin başarılı olmayacağını düşünmekteydi. Bir süre sonra bağış sitesi ekibi, bağış kampanyasını sonlandırdı ve bağış yapanların parasını geri ödedi.

Yaşanan bu olayın ardından pek çok oyuncu, bu oyunun bir dolandırıcılık olduğunu düşünmeye başladı. 30 günlük bir süre içerisinde 171.000 euronun üzerine çıkan bu projenin kısa sürede sonlanması yani böyle bir oyunun piyasada yer bulmayacak olması bazı oyuncuları üzmüş durumda. Çünkü piyasada bu kadar detaylı bir oyun bulunmadığı için oyuncular da çeşitlilik bakımından iyi bir rol yapma oyununa ihtiyaç duyuyor. RAW oyunu belki dolandırıcılık projesiydi fakat gelecekte bundan daha iyi oyunlar çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu