Web Dünyası

Reddit Akımı Olan r/place Nedir?

Başlıklar

Reddit Akımı Olan r/place Nedir?

 

Reddit Akımı Olan r/place Nedir? İnternet aleminin en hareketli mecralarından Reddit’in ikincisini düzenlediği r/place etkinliğinin bitmesine artık az bir zaman kaldı. Dünyanın dört bir yanından kullanıcıları bir araya getiren etkinlik öyle anlara sahne oldu ki akıllardan kolay silinmeyeceği şimdiden garanti! Gelin uçsuz bucaksız internet aleminin son birkaç gündür tek odak noktası olan etkinliğin nasıl başladığına, neler yaşandığına ve tüm detaylarına birlikte bir göz atalım.

Öncelikle nedir bu r/place?

İnternetin ana sayfası olarak da adlandırılan Reddit’teki bir subreddit olan r/place ilk kez 2017 yılında platformun kullanıcılarının beğenisine sunuldu. Her kullanıcının 5 dakika arayla bir piksellik alan boyayabildiği etkinlik 5 yılın ardından tekrar geri döndü. Etkinlik ilk düzenlendiğinde ortaya böyle bir görüntü çıkmış, ülkemiz özelinde bakacak olursak ise en çok akılda kalan anlar Brezilya ile sanal bir savaş yürüttüğümüz zaman dilimi olmuştu.

Bu kez ise karşımızda çok daha büyük bir boş alan ve çok daha fazla sayıda kullanıcı var. Öyle ki boş alanın ilk 48 saatteki değişimini izlemek insanı kolektif bir biçimde hareket etme ve internetin gücüne hayran bırakıyor.

İlk gün kullanıcılara sunulan 999×999 boyutlarındaki boş alanda çetin savaşlar yaşandıktan sonra alan Reddit tarafından sürpriz bir biçimde iki katına çıkartıldı. Ancak bu da oyunculara yetmedi ve toplam alan kadar bir kısım daha oyuna dahil edildi. Oyun alanının büyümesi ise elbette ki yeni alana doğru çılgın bir hücuma neden oldu. Almanya neredeyse her konuda olduğu gibi disiplinini konuşturarak oyun alanını boydan boya kaplayan bir bayrağa sahip olurken Fransa ise ikinci ve nihai genişlemede kendine alanın aslan payını kapmayı başardı.

Fransa’nın alanın kocaman bir kısmını kapmasıyla ise Üçüncü Dünya Savaşı Reddit’te başladı!

YouTube video

Fransa karşısında ittifak kuran başta İspanya olmak üzere İtalya ve Amerika diğer ülkeler çetin bir mücadeleye girişerek Fransız bayrağını alandan silmeye çalıştılar. Türkiye’nin de ittifak yanında savaşa çağrıldığı mücadelede Türk Reddit kullanıcılarının etrafında örgütlendiği sevilen yayıncı Elraenn tarafsızlık politikası izledi ve bu savaşa dahil olmadı. İnternetin ilk dünya savaşı ise Fransa hakimiyeti ile sonuçlandı. Pek çok kişi Fransa’yı bot kullanarak savaş suçu işlemekle itham etse de durum şimdilik değişecek gibi görünmüyor.

Peki sanal dünya savaşı esnasında Türk kullanıcılar ne mi yapıyorlardı?
İçine ufak tefek Among Us karakterlerinin saklandığı Barış Manço portresi şimdilerde şu şekilde görünüyor.

Barış Manço portresinin hemen yanında ise Hollandalı ressam Rembrandt’ın dünyaca ünlü Gece Devriyesi tablosu yer alıyor. Şu hoş görüntü insana gerçekten de internetin gücünü gösteriyor.

Ancak sanat ve birliğin gücünden olduğu kadar kaostan beslenenler de yok değildi…

Félix ‘xQc’ Lengyel adlı Fransız asıllı Kanadalı yayıncı etrafında toplanan yaklaşık 200 bin kişi haritayı ve eserleri bu siyah boşluk ile yutmak üzere hareket etti.

xQc ve atağa katılanların karşısında ise Elraenn etrafında örgütlenen Türk Reddit’çiler adeta kale gibi durdular.

YouTube video

Türk bayrağı ve eserlerine de saldıran xQc’nin 200 bin kişilik bu atağı karşısında Elraenn ve Türk Reddit’çiler yaklaşık 125 bin kişi ile savaştılar. Yalnızca Türk eserlerini değil, xQc ve izleyicilerinin saldırdığı diğer eserleri de koruyan Türk Reddit’çiler global topluluk tarafından büyük takdir gördü.

Türk Reddit’çiler sanat eserlerini ve küçük toplulukların yaptıklarını savunduğu için bolca övgü aldı.

Hollandalılar tarafından yapılan Gece Devriyesi tablosu da az kalsın xQc akını ile yok edilecekti ancak Türk Reddit’çiler bu sanat eserini de başarıyla korudular.

xQc’nin bizim bayrağımıza yaptığı saldırılar ise kullanıcıları asla yıldırmadı. Onlar bayrağı her bozmaya yaklaştıkları anda çok daha iyisi ile geri döndük.

Ve sonuçta kazanan biz olduk, üstelik diğer tüm toplulukların da sempatisini kazanarak

Etkinliğin bitmesine artık sayılı saatler kalmışken kullanıcılar arasındaki rekabet de giderek artıyor.

1 Nisan tarihinde başlayan etkinliğin 4 gün süreceği söylenmişti. Bu da demek oluyor ki 5 Nisan tarihinde etkinliğe veda edeceğiz. Etkinlik sonunda ortaya çıkan tablo ise NFT olarak satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu