Teknoloji

RTX 4090 Özellikleri ve Fiyatı

NVIDIA’nın geliştirmiş olduğu ekran kartı modellerinden birisi olan RTX 4090 özellikleri ile beraber müşterilerin merak etmiş olduğu bir grafik aygıtı.

Ekran kartı dünyasının önemli markalarından birisi olan NVIDIA, bu yıl sunduğu yeni ekran kartı modelleri ile bir önceki nesile göre 2 katın üzerinde performansa olanak tanıdı. Ekran kartlarının gücü öylesine yüksek bir seviyede ki AMD’nin geliştirmiş olduğu güncel ve en güçlü tüketici ekran kartı dahi bu modelin gerisinde kalıyor. RTX 4090 ekran kartının sunduğu yenilikleri RTX 3090 karşılaştırmasıyla sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Başlıklar

RTX 4090 Özellikleri ve Fiyatı

RTX 4090’ın bilinmesi gereken özelliklerinden birisi işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor. Ekran kartının CUDA çekirdeği sayısı 16.384 olarak açıklanıyor. GPU’nun işlemci hızı ise 2,52 GHz olarak paylaşılmış durumda. RTX 3090 ile karşılaştırma yaptığımızda RTX 3090’ın 17.843 GHz hıza ulaştığı ön plana çıkarken RTX 4090, bu miktarı ikiye katlamakla kalmayıp daha da üzerine çıkarak 41.287 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

RTX 4090 özellikleri arasında bellek özelliklerine de değinmek gerekiyor. GDDR6X bellek tipine sahip olan bu cihaz, 24 GB video belleğine yer veriyor. Aynı zamanda bellek arayüzü genişliği ise 384 bit olarak yer almakta.

Ekran kartının ekran özelliklerine baktığımızda karşımıza çıkan dikkat çekici özelliklerden birisi 8K ekran desteğine sahip olması. 7.680 x 4.320 piksel çözünürlüğü desteklemesi ile ön plana çıkan bu modelin desteklediği portlar arasında 1 adet HDMI ve 3 adet DisplayPort yer almakta. Bu bağlamda ekran kartına 4 adet monitör bağlanabiliyor.

RTX 4090 özellikleri

Ekran kartı ile ilgili öne çıkan özellikler arasında güç ve sıcaklık değeri yer alıyor. 90 derece sıcaklığa kadar ulaşabilen bu modelin en yüksek kaynak tüketiminde 450 watt güç çektiği söyleniyor. NVIDIA, en düşük 850 watt güç kaynağı öneriyor. Ek güç bağlayıcılarını incelediğimizde ürün için 3 adet PCIe 8 pinli kablo yer aldığı görülüyor. Bunun yanı sıra 450 watt ve üzeri desteğe sahip olan PCIe 5. nesil kablo da yeterli olmakta.

Önerilen Yazı:  Bein Connect Müşteri Hizmetleri 7/24 Telefon

RTX 4090’ın Teknolojileri

RTX 4090 özellikleri yanında teknolojileriyle de kendini kanıtlayan bir model. Ekran kartının öne çıkan teknolojilerinden birisi DLSS 3 teknolojisi olarak yer alıyor. Bu teknoloji ile birlikte uygulanan oyun testlerinde görüldüğü üzere ekran kartı, ciddi anlamda performans artışı yaşamış durumda. Örneğin bazı oyunlarda DLSS 3 açık olduğunda FPS miktarı 5 kata kadar artış yaşıyor. Buna ek olarak DLSS 3, işlemci darboğaz olayını da belli bir seviyeye kadar engelliyor.

RTX 4090 ile beraber karşımıza çıkan bir diğer teknoloji CUDA teknolojisi olarak açıklanıyor. CUDA teknolojisi, ekran kartı için uygulama geliştirenlerin kullanması için ortaya çıkarılan bir sistem. Bazı işlemler CPU ile yapılmakta. CUDA, GPU’nun gücünden faydalanmak isteyenler için özel bir programlama yapısı geliştirdi. Bu sayede CPU’nun yetersiz kaldığı işlemlerde GPU kullanılabiliyor. CUDA, günümüzde bazı uygulamalarda kullanılan bir teknoloji.

RTX 4090 özellikleri arasında grafik kütüphanesi desteklerinin de bilinmesi gerekir. Microsoft’un geliştirmiş olduğu DirectX 12 Ultimate kütüphanesine sahip olan bu donanım, aynı zamanda OpenGL 4.6 ve Vulkan API’sine de ev sahipliği yapıyor.

GPU Boost desteğinin amacı ise ekran kartının daha güçlü bir şekilde çalışmasını sağlamak. Bazı oyun veya uygulamalarda GPU’nun daha çok güç harcaması gerekiyor ise bu teknolojiden yararlanılır. Bunların yanı sıra şu özellikler de ekran kartında yer alıyor:

  • Reflex
  • Broadcast
  • GeForce Experience
  • Ansel
  • G-SYNC
  • Omniverse
  • NVENC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu