Coğrafya

Soğuk Hava Dalgası Nasıl Oluşur?

Soğuk hava dalgası ile ilgili insanların aklında kalan bazı sorular var. Bu sorulardan birisi: Soğuk hava dalgaları nasıl meydana geliyor?

Meteoroloji, hızla gelişen bir alan. Bu alanda öne çıkan konular arasında soğuk hava, sıcak hava, kar, yağmur ve rüzgar gibi olaylar yer alıyor. Her bir olayın meydana gelmesi için bazı gereksinimler bulunur. Özel gereksinimlerle meydana gelen olaylardan birisi de soğuk hava dalgaları olarak açıklanabilir. Soğuk hava dalgaları hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Başlıklar

Soğuk Hava Dalgası Nedir?

Soğuk hava dalgaları, atmosferin üst katmanlarında oluşan bir olay. Üst katman soğudukça bu soğuk hava alt katmanlara da yansır ve yeryüzüne soğuk havayı indirir. Bir bölgedeki soğuma olayı ise soğuk havanın o bölgeye taşınması ile meydana gelir.

Soğuk hava ile birlikte yağmur, kar veya dolu gibi hava olayları görülüyor. Şöyle bir ilginç bilgiyi de verelim: Yeryüzünde sıcaklık 10 derece ise 1.500 metrede yaklaşık olarak 2 dereceye denk geliyor. Üst atmosferde ise sıcaklıklar -30 ile -50 derece arasında değişiyor. Bu seviyeler genellikle 10.000 metre yükseklik ve üzeri oluyor.

Soğuk hava dalgası

Soğuk havalar, genel olarak kuzey kutbundan aşağıya doğru sarkar. Türkiye’ye gelen sistemler de kutuplardan gelir. Önce Avrupa veya Rusya’ya ulaşır. Sonrasında ise Türkiye’de kendine yer edinir. Balkanlardan gelen sistemler Trakya üzerinden girerken bu sistemler genellikle Türkiye’nin batısını etkiler. Kırım sistemi ise Kırım üzerinden gelen sistemler olmaktadır ve Türkiye genelinde veya doğuda etkili olur.

Soğuk Hava Dalgası Nasıl Olur?

Soğuk hava dalgaları, yağış getiren dalgalar olmaktadır. Yağışlar da dikkat ederseniz hava soğuyunca gelir. Hava sıcak ise ya bulutlu ya da güneşli olur. Yazın yağan yağmurların sebebi kuzeyden gelen serin hava olurken kışın kar yağmasının nedeni kuzeyden gelen soğuk hava olarak belirtiliyor. Soğuk hava dalgası ne kadar kuvvetli ise etkisi o kadar güçlü olur.

Önerilen Yazı:  Yağmur ve Kar Nasıl Oluşur?

Peki soğuk hava dalgaları ülkemize doğru nasıl hareket ediyor? Hiç düşündünüz mü? Burada önemli olan nokta basınç merkezleri. Hava, yüksek basınçtan alçak basınca doğru ilerler. Bu şekilde kuzeyde yer alan soğuk hava, güneye doğru iner.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu