Filmler-Diziler

Truman Show İncelemesi

Karşımıza çıkan kaliteli filmlerden birisi olan Truman Show incelemesi ile birlikte bilinmesi gereken bir yapım. Yapım hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Bazı insanlar, simülasyon teorisine inanıyor. Buna göre dünya, aslında bir yansıma. Yani gerçek değil, hayalden ibaret. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Bir bilgisayar oyunu düşünün, bu oyunda karakterlerin yapay zekası bulunsun. Karakterler, kendi kendine hareket etsin. Hatta gerektiğinde oyunu oynayanlar, karakterlere müdahale edebilsin. Bazıları bunun gibi bir durum olduğunu düşünse de dünya üzerindeki gerçekçilik ve kusursuzluk dikkat çeken bir detay. Truman Show, simülasyon teorisi üzerinde duran bir sinema filmi.

Başlıklar

Truman Show İncelemesi

Kurgu

Truman Show, güzel bir şekilde yazılmış ve güzel bir şekilde kurgulanmış bir film. Yapımda emeği geçen her bir oyuncu ve arka plandaki ekip, elinden geleni ortaya koymuş ve insanların sevdiği bir projeyi karşısına çıkarmış. Andrew Niccol’un senaristliğini yaptığı bu filmin yönetmen koltuğunda Peter Weir oturuyor. Komedi ve dram türünde bir yapım olan The Truman Show, 1998 yılında yayınlandı. ABD yapımı bir film olan bu film için ayrılan bütçe 60 milyon dolar olurken 264 milyon doların üzerinde gelir elde edildi.

Filmde yer alan sahneden söz edelim. Film, geniş bir dünya içeren sahneyi barındırıyor. Bu sahne, gerçekçi bir dünya gibi tasarlanmış durumda. Ana karakter Truman, bu dünyada doğup büyüdü ve bu şekilde yaşamını sürdürdü. Hatta simüle edilmiş bu dünya, insanlar tarafından televizyonda izleniyor. Özetle Truman için simüle edilmiş bir dünya bizleri karşılıyor.

Truman Show incelemesi

Karakterler

Truman Show incelemesi yaparken karakterlerden de söz edilmeli. Jim Carrey, Truman Burbank yani ana karakter olarak yer alıyor. Bu karakter dışındaki diğer karakterler gerçeği bilirken Truman, kendini gerçek hayatta sanıyor. Yani dünyanın simüle edildiğini düşünmüyor. Tabii bu durum gelecekte değişiyor.

Önerilen Yazı:  Zaman Konulu Filmler En İyi #1

Bir diğer karakter olan Merly Burbank ise Truman’ın eşi olarak yer alıyor. Meryl’i canlandıran oyuncu ise Laura Linney olarak belirtiliyor. Bunun yanı sıra Holland Taylor Truman’ın annesi, Brian Delate ise Truman’ın babası olarak görev yapıyor. Bu karakterler dışında Noah Emmerich, Natascha McElhone ve Peter Krause gibi oyuncular da oynayanlar arasında yer alıyor.

Hikaye

Siz değerli okurlarımız için Truman Show incelemesi ile birlikte filmin hikayesinden söz edelim. Bu başlık altında spoiler olduğunu belirtelim. Truman, harika bir adada yaşamını sürdüren bir karakter. Bu adada hayat o kadar güzel ilerliyor ki Truman, güzel bir şekilde keyfini çıkarıyor. Müstakil bir evde eşi ile beraber bulunan Truman Burbank, aynı zamanda kendi işine sahip. Her sabah işine gider ve güzel ortamın keyfini çıkarır. Bunun yanı sıra Truman, mutlu bir şekilde neşeli hayatının 30. yaşına girer.

Filmin başında dikkat çeken detaylardan birisi gökyüzünden ışık düşmesi olur. Bu durum, Truman’ın dikkatini çeker. Bunun üzerinde çok durmayan Truman Burbank, hemen arabasına atlar ve işine doğru yola çıkar. Truman’ın yolda giderken fark etmiş olduğu detaylardan birisi yıllar önce ölen babasını görmesi olur. Bu durum, onu daha da şüphelendirir ve bu noktadan sonra araştırma içerisine girer.

Truman, iyice şüphelenir ve simülasyon teorisi gibi düşüncelere kapılmaya başlar. Bazen bu adanın dışına çıkmak ister. Sonunda kararını verir ve denize inerek sonuna kadar ilerler. Fırtınalarla zorlu bir süreç geçiren Truman, sonunda gökyüzüne boyanmış bir duvara yaklaşır. Bir kapı bulur ve gerçek dünya ile karşılaşır. Truman Show incelemesi burada sona eriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu