Püf Noktalar

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler

Başlıklar

ÜLKELERİN PARA BİRİMLERİ VE ÜZERİNDEKİ ŞAHSİYETLER

Ülkelerin para birimleri ve üzerindeki şahsiyetler. Ülkelerin Para birimleri üzerindeki şahsiyetleri merak edenler için,çoğu ülkenin önemli şahsiyetlerini para birimlerinde kullandıkları fakat çoğu hakkında hiçbir fikrimizin olmadığını biliyorum.Bu yazımızda mümkün olduğunca ülkelerin para birimlerini ve üzerindeki şahsiyetlerden bahsetmeye çalıştım.

Afganistan Para Birimi (Afgan)

Ülkelerin Para Birimleri
Afganistan Para Birimi (Afgan)

Davud han

1973’te Zahir Şah’ı devirerek Afganistan’ı Cumhuriyet haline getirmişti.

Avustralya Para Birimi (Avustralya Doları)

Avustralya Para Birimi (Avustralya Doları)

II. Elizabeth

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi elli üç ülkeden on dördünün kraliçesi. Aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi’dir.

Bangladeş Para Birimi (Bangladeşli Taka)

Bangladeş Para Birimi (Bangladeşli Taka)

Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman

Bangladeş’in ilk Başbakanı ve Devlet Başkanı. Orta hâlli bir toprak sahibinin oğluydu. Kalküta ve Dakka Üniversitelerinde Hukuk ve Siyasal Bilimler öğrenimi gördü. Genç yaşta İngilizlere karşı sürdürülen bağımsızlık hareketine katıldı ve kısa süre hapis yattı.

Brezilya Para Birimi (Brezilya Reali)

Brezilya Para Birimi (Brezilya Reali)

Pedro Álvares Cabral

Soylu bir aileden gelen Cabral, Portekiz kralı I. Manuel’in gözüne girerek 1497’de kişisel ödenek, danışmanlık unvanı ve askeri İsa Nişanı gibi çeşitli ayrıcalıklar elde etti. 1500’de Hindistan’a yapılacak ikinci büyük keşif gezisine komuta etmek üzere amiralliğe getirildi.

Brunei Para Birimi (Brunei Doları)

Brunei Para Birimi (Brunei Doları)

Sultan Hassanal Bolkiah

Ülkelerin Para Birimleri nde sırada Brunei Sultanlığı’nın 29. Sultanı ve ilk Başbakanı. 28. Sultan III. Ömer Ali Seyfettin’in en büyük oğlu. 1946’da Brunei’nin başkenti olan Bandar Seri Begavan’da doğan Hassan, babasının feragatı ile 1968’de taç giymiştir. Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye ilan edilmiştir.

Çin Para Birimi (Yuan)

Çin Para Birimi (Yuan)

Mao Zedong

Türkçe literatürde sık kullanılan Türkçe kurallarına uygun romanizasyon ile Mao Zedung veya sık zikredilen şekliyle kısaca Başkan Mao, Çinli devrimci ve siyasetçi. Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu olup ayrıca ÇKP Politbüro ve ÇKP Merkez Komitesi Başkanı idi.

Önerilen Yazı:  Wifi Çıkış Kyk: Öğrenciler İçin İnternet Kullanımı ve Güvenlik

Dominik Cumhuriyeti Para Birimi (Dominik Pesosu)

Dominik Cumhuriyeti Para Birimi (Dominik Pesosu)

Gregorio Luperón

Dominik cumhurbaşkanı, askeri general, işadamı, liberal politikacı, mason ve 1863’te İspanyol ilhakından sonra Dominik Cumhuriyeti’nin Restorasyonunda liderlerden biri olan Devlet Adamıydı.

Endonezya Para Birimi (Endonezya Rupiahı)

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 2 – Endonezya Para Birimi

1.) Achmed Sukarno ya da Ahmed Şükrani

(6 Haziran 1901; Surabaya, Cava – 21 Haziran 1970, Cakarta), Endonezya bağımsızlık hareketinin önderi ve 1945-1967 arasında Endonezya’nın ilk devlet başkanı.

2.) Mohammad Hatta

Endonezyalı bir devlet adamıydı ve ülkenin ilk başkan yardımcısı olarak görev yaptı . “Proclamator” olarak bilinen o ve Endonezya’nın ilk cumhurbaşkanı Sukarno da dahil olmak üzere bir dizi Endonezyalı, Endonezya’nın Hollandalılardan bağımsızlığı için savaştı

Fas Para Birimi (Fas Dirhemi)

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 3 – Fas Para Birimi

Muhammed el-Sadis bin el-Hasan

Ülkelerin Para Birimleri nde sırada 21 Ağustos 1963 yılında Fas’ın başkenti Rabat şehrinde doğdu. Alevîler sülalesine mensuptur. Hanımının adı – Lalla Salma. Eski Fas Kralı II. Hasan’ın büyük oğludur. Ailede ikinci çocuktur. VI. Muhammed Rabat hukuk fakültesini bitirdi ve 1987’de Siyaset Bilimi Yüksek Lisansı tamamladı. Ayrıca Fransa Nice Sophia Antipolis Üniversitesi’nde hukuk alanında doktora yaptı[1]. 2002 yılında George Washington Üniversitesi’nden fahri doktora verildi. 23 Temmuz 1999 tarihinde babasının ölümünden sonra tahta geçti. 2002’de evlenen kralın 2 çocuğu vardır.

Hindistan Para Birimi (Hindistan Rupisi)

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 4 – Hindistan Para Birimi

Mohandas Karamçand Gandi

Hindistan’ın ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri. Görüşleri Gandizm olarak anılır. Kötülüğe karşı aktif ama şiddetsiz direniş ve gerçek ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür.

Honduras Para Birimi (Lempira)

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 5 – Hindistan Para Birimi 1

José Dionisio de Herrera 

ilk Honduras Anayasası’nın (1825) yazarıydı. 1824’te Honduras Eyaleti’nin ilk Yüksek Şefi seçildi ve 1827’de, kanon Irías’ın önderlik ettiği bir rahip ayaklanmasının ardından Guatemala’nın muhafazakarları tarafından görevden alındı.

Önerilen Yazı:  Albert Einstein'ın Hayatınızı Değiştirecek Sözleri

İngiltere Para Birimi (Pound)

İngiltere Para Birimi (Pound)

II. Elizabeth

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi elli üç ülkeden on dördünün kraliçesi. Aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi’dir.

İsrail Para Birimi (İsrail Yeni Şekeli)

İsrail Para Birimi (İsrail Yeni Şekeli)

Moşe Şaret

David Ben-Gurion’un başbakanlık yaptığı iki dönem arasında iki seneye yakın görev aldı. İsrail’in ikinci başbakanıdır.

1 Amerikan Doları

1 Amerikan Doları
1 Amerikan Doları

George Washington

(d. 22 Şubat 1732 Westmoreland, Virginia – 14 Aralık 1799), Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda Kıta Ordusu’nun başkomutanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanıdır.

2 Amerikan Doları

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 6 – 2 amerikan dolari resmiI
2 Amerikan Doları

 

Thomas Jefferson (d.13 Nisan 1743 – ö. 4 Temmuz 1826) Nisan 1743 – ö. 4 Temmuz 1826), Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü başkanı. 1801-1809 tarihleri arasında başkanlık görevini sürdürdü. Eski Virginia valisidir. Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin asıl yazarı olması ve ABD’deki Cumhuriyetçilik akımının ideallerini savunması ve yayması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucu babaları arasında en etkili olanlarından biri olarak kabul edilir. Jefferson, Amerika’yı hep Cumhuriyetçiliği savunan ve İngiliz İmparatorluğu’nun emperyalizmine karşı gelen büyük bir Özgürlük İmparatorluğu’nun ardındaki güç olarak tahayyül etmiştir.

5 Amerikan Doları

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 7 – 5 amerikan dolari resmi
5 Amerikan Doları

Abraham Lincoln

(12 Şubat 1809; Kentucky – 15 Nisan 1865; Washington, DC), Amerikalı siyasetçi, devlet başkanı, hukukçu.

10 Amerikan Doları

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 8 – 10 amerikan dolari resmi
10 Amerikan Doları

Alexander Hamilton

(d. 11 Ocak 1757 – ö. 12 Temmuz 1804), Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki ilk Hazine Bakanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin mali sisteminin kurucusu. Aynı zamanda ülkenin kurucu önderlerinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk partisi olan Federalist Parti’nin kurucusu ve teorisyenidir.

20 Amerikan Doları

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 9 – 20 amerikan dolari resmi
20 Amerikan Doları

Andrew Jackson

(d. 15 Mart 1767, Güney Karolina – ö. 8 Haziran 1845, Nashville, Tennessee), 7. Amerika Birleşik Devletleri başkanı

50 Amerikan Doları

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 10 – 50 amerikan dolari resmi
50 Amerikan Doları

Ulysses S. Grant

gerçek adı Hiram Ulysses Grant (27 Nisan 1822 – 23 Temmuz 1885), Amerikalı general ve 18. Amerika Birleşik Devletleri başkanı (1869-1877). Amerikan İç Savaşı’nda kuzeyli Birlik (Union) tarafının başkomutanlığını üstlenerek uluslararası alanda ün kazandı.

Önerilen Yazı:  PDF Düzenleme (Ücretsiz) | Püf Nokta #1

100 Amerikan Doları

Ülkelerin Para Birimleri ve Üzerindeki Şahsiyetler 11 – 100 amerikan dolari resmi
100 Amerikan Doları

Benjamin Franklin

ve Ülkelerin Para Birimleri arasında en bilinen Dolar (17 Ocak 1706, Boston – 17 Nisan 1790,[1] Philadelphia), Amerikalı yayımcı, yazar, mucit, filozof, bilim insanı, siyasetçi ve diplomattır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu