Web Dünyası

Web Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bunlardan birkaçını sizlerle detaylı bir şekilde paylaşmak istiyoruz.

Web programlama, birçok kişinin sevmiş olduğu bir durum. Bazı kullanıcılar web geliştirme yaparak kendi sitelerini geliştirebilir ve bu sitelerin daha iyi hale dönüşmesini sağlayabilir. Web sitesi geliştirirken bilinmesi gereken bazı detaylar mevcut. Bu detaylara hakim olmak daha iyi web tasarlamayı mümkün kılar.

Kaliteli Web Tasarım Yapmak

Kaliteli bir şekilde tasarım yapmanın yollarından birisi düzenli bir kod yapısı kullanmak. Yazılan her bir kod düzenli bir şekilde yazılmalı ki kod içerisinde daha sonra düzenleme yapıldığında o kısım kolaylıkla tespit edilip güncellenebilsin. Örnek vermek gerekirse PHP kodlarken kodun düzenli bir yapıda olması sağlanmalı. Kod ne kadar düzenli olursa bu durum olumlu bir şekilde yansır. Bunu şu örnekle açıklayalım: Eğer kodlar karmaşık ise kodu bulmak kolay olsa da değiştirmek uğraştırabilir. Bundan dolayı düzenli bir yapıya geçmek gerekiyor.

Web tasarım

Web tasarım yapmak isteyen bir programcı bu iş ile uğraşırken daha pek çok detaya önem göstermeli. Bu detaylar arasında düzenli dosya yapısı da yer alıyor. Web programlamanın düzenli olması bir şeyi kolaylıkla bulmak demek. Dosyadaki kodların düzenli olmasının yanı sıra dosyaların hiyerarşik bir yapıda olması büyük bir pratiklik sağlar. Örneğin görsel dosyaları toplu bir yerde, tema dosyaları toplu bir alanda ve JS kodları bir alanda olmalı ki daha düzenli bir sistem oluşsun.

İnsanların web tasarımla birlikte daha iyi kodlar yazabilmesi adına birçok kriter mevcut. Bunlardan birisi en kısa yoldan web uygulaması geliştirmek. En kısa yoldan ve optimize bir şekilde kod yazmak performansı arttırır. Örneğin MySQL üzerinden örnek verelim. Sayfada 20 adet yorum olsun. Her yorum ayrı ayrı çekilirse 20 sorgu çalışır. Eğer 20 yorum tek sorguda çekilirse daha düşük gecikme olur. Bununla beraber güvenlik detayları da web tasarım için önemsenmesi gereken bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu