Genel Kültür

Yağmur ve Kar Nasıl Oluşur?

Yağmur ve kar oluşumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler bu hava olaylarının nasıl oluştuğuna dair araştırma yapabiliyor.

Sıcak bir yaz gününü ele alalım. Hava o kadar sıcak ki rüzgar bile hafiften sıcak esiyor. Bir anda gelen bulutlar yaz yağmuru bırakarak havayı serinletmeye başlıyor. Yağmur, bu haliyle oldukça değerli bir yağış türü oluyor. Peki ya kar? Kar ise özellikle soğuk kış günlerinde görülen bir yağış türü. Bahar ve yaz aylarında da görülme ihtimali olan kar, yağdığında beyaz kristaller şeklinde düşer ve her bir kar tanesinin görünümü farklı olur.

Yağmur ve Kar Oluşumu

Öncelikle yağmurun nasıl oluştuğuna dair bilgiler vererek başlığa giriş yapmış olalım. Yağmur, bulutlardan su damlası şeklinde yağan bir yağış biçimi. Virga ise yağan yağmurun bir kısmının buharlaşması ile ortaya çıkan sis benzeri bir görünüm. Eğer bir insan, uzaktan yağış düşen bir yere bakarsa oranın bembeyaz olduğunu veya hafif beyazladığını görür. Bulut gibi görünen bu buhar, aynı zamanda aşağıya doğru hareket ediyormuş gibi görünür.

Yağmur ve kar

Yağmur ve kar oluşumunu şu şekilde açıklayabiliriz: Deniz ve göl gibi su kütlelerindeki suyun bir kısmı buharlaşır. Aynı zamanda kara üzerindeki nem de buharlaşarak yukarıya doğru yükselir. Tabii en büyük katkıyı devasa su kütleleri veriyor. Buharlaşma oldukça bulutlanma meydana gelir. Yükselen bulutlar soğuyunca ise yağmur oluşur.

Peki bazı sıcak yerlerde su kütlesi olmasına rağmen neden yağış düşmüyor? Bunun sebebi çeşitli faktörlere bağlı olmaktadır. Örneğin su buharı alçak basınca doğru çekilebilir yani farklı yerlere gidebilir veya yoğun sıcaklık sebebiyle yağış oluşmayabilir. Hava durumunda yağış verdiği halde yağış düşmemesinin sebebi de alçak basınç noktası ve rüzgar olabiliyor. Yağış aslında çevrede farklı bir noktaya düşmüştür fakat orayı es geçmiştir.

Yağmur ve kar oluşumu içeriğimizde karın nasıl oluştuğuna da değinelim. Kar, daha soğuk sıcaklık seviyelerinde meydana gelir. Hava sıcaklığı düştükçe yağmur yerine buz kristalleri düşer. Eğer bulutlar soğuk, yeryüzü daha sıcak ise kar yağışı, karla karışık yağmura döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu